Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 kwietnia 2013

Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa

  |   Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa Gala konkursu na projekt Memoriału Wolnego Słowa

Katarzyna Brońska, Mikołaj Iwańczuk i Michał Kempiński wygrali konkurs na najlepszy projekt Memoriału Wolnego Słowa. Monument, który stanie przy skwerze Wolnego Słowa w Warszawie, upamiętni uczestników podziemnego ruchu wydawniczego z czasów PRL.

 

- Na początku, jak wiadomo, było słowo. Jestem przekonany, że na początku było właśnie wolne słowo, które doprowadziło do wolności i Polski, i całego naszego rejonu w Europie - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas ogłoszenia wyników konkursu w Warszawie. Prezydent, który budowę memoriału objął honorowym patronatem, wyraził nadzieję, że pomnik będzie satysfakcjonujący dla wszystkich.

 

- Chciałbym, żeby było w nim coś z tej przekory, która nas pchała a to do piwnicy, a to gdzieś do drukowania, kolportowania, do dziwnych przygód i do ludzi, którzy na ogół nie mieli nic wspólnego z fachem drukarskim, ale robili to z entuzjazmem i na przekór tamtemu systemowi - powiedział Bronisław Komorowski, który na uroczystą galę przybył wraz z Małżonką.

 

Pomysłodawcy upamiętnienia, m.in. związany z podziemnym ruchem wydawniczym Waldemar Maj, podkreślili podczas gali, że ideę wolnego słowa pragną zachować dla następnych pokoleń, bo bez niej nie może istnieć demokracja. Memoriał Wolnego Słowa stanąć ma na skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, gdzie mieściła się siedziba urzędu cenzury - Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

 

Budowa pomnika ma zostać sfinansowana z publicznej zbiórki. Podczas ogłoszenia wyników konkursu odbyła się m.in. aukcja dzieł sztuki, których sprzedaż ma pomóc w powstaniu memoriału.

 

Więcej informacji o tym, jak można wesprzeć budowę monumentu można znaleźć na stronie www.memorialwolnegoslowa.eu. Nad powstaniem memoriału czuwa Komitet Honorowy Budowy Memoriału Wolnego Słowa, któremu przewodniczy Doradca Prezydenta RP Jan Lityński. W skład komitetu wchodzą m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i działacz opozycji demokratycznej z okresu PRL Zbigniew Bujak. (PAP)
 

 

Poleć znajomemu