Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 maja 2013

2 maja obchody Dnia Flagi i Dnia Polonii

Otwarcie ekspozycji w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego, uroczyste podniesienie flagi państwowej przed Pałacem, okolicznościowa wystawa, spotkanie z uczestnikami marszu „Orzeł może” oraz z Polonią – to najważniejsze wydarzenia z udziałem Prezydenta RP zaplanowane na 2 maja.

 

Przed południem prezydent Bronisław Komorowski uroczyście otworzy ekspozycję w Sali Chorągwianej, ukazującą historyczne chorągwie polskie od Grunwaldu do „Solidarności”.

 

Zaaranżowaną na nowo Salę Chorągwianą będą zdobić repliki chorągwi z różnych okresów historycznych:


• Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z okresu bitwy pod Grunwaldem;
• Chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów z czasów jagiellońskich;
• Proporzec Jana III Sobieskiego spod Wiednia;
• Chorągiew manifestacyjna z Powstania Listopadowego z 1831 roku;
• Sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku;
• Flaga „Solidarności”

 

W Sali znajdą się również kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego:

 

• Konstytucja 3 Maja;
• Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 r.

 

Eksponaty układają się w narrację o dziejach polskiej państwowości, o wartościach, z których Polacy są dumni i nawiązują do takich idei jak suwerenność, solidarność, honor, wiara, odpowiedzialność. To uniwersalne wartości, które odgrywają kluczową rolę w życiu narodu. Patriotyczna symbolika Sali Chorągwianej jest przesłaniem dla współczesnych Polaków.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O SALI CHORĄGWIANEJ <<<<<

 

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczystość podniesienia flagi państwowej oraz wręczenie flag między innymi jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom i organizacjom polonijnym.


Później Bronisław Komorowski obejrzy przygotowaną przed Pałacem Prezydenckim wystawę „Biało-czerwona na morzach i oceanach”, poświęconą dokonaniom polskich żeglarzy pływających pod biało-czerwoną banderą. Ekspozycja pokazuje, że flaga nie jest suchym atrybutem państwowości, lecz żywym symbolem tożsamości narodowej. Stanowi wartość dla wielu rodaków szczycących się wyjątkowymi ekspedycjami, podróżami oraz osiągnięciami sportowymi. Fotografie ze swojego prywatnego archiwum udostępnili m.in. Jacek Pałkiewicz, Henryk Jaskuła, Krzysztof Baranowski, Zbigniew Gutkowski, Tomasz Cichocki, Bolesław K. Kowalski.


Następnie prezydent spotka się z uczestnikami marszu „Orzeł może”. Organizowana przez Trójkę i "Gazetę Wyborczą" akcja społeczna ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Punktem kulminacyjnym pochodu będzie uroczyste odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z białej czekolady. Prezydent RP objął akcję „Orzeł może” honorowym patronatem. W czterech miastach – Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu – organizatorzy planują specjalne happeningi, konkursy z nagrodami i dużo atrakcji.


Po południu z okazji przypadającego także 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent RP spotka się z Polonią Świata w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu.
 

Wieczorem na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert orkiestr wojskowych - Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. Józefa Wybickiego wraz z solistami oraz czeskiej Orkiestry Wojskowej z Ołomuńca.
 

Poleć znajomemu