Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 maja 2013

Otwarcie Sali Chorągwianej

Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim   |   Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim Uroczystość otwarcia Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w czwartek przed południem zaaranżowaną na nowo Salę Chorągwianą, gdzie prezentowane są repliki historycznych chorągwi polskich od Grunwaldu do „Solidarności” oraz kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego.

 

Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że język symboli jest zrozumiałym i oczywistym sposobem nauki historii Polski i więzów łączących obywatela z państwem. - Dlatego postanowiłem tutaj w Pałacu Prezydenckim zastąpić wcześniej istniejącą ekspozycję przekazem symbolicznym nawiązującym do wielkich tradycji państwa i narodu, które zarówno opowiadają o chwilach wielkości, ale też upadku, opowiadają o walce, o tym co nam się udało, a co się nie udało w historii – zaznaczył.

 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w wystawie też jest zawarty ważny wątek – wiedza o Polsce i Polakach. - Tu są zawarte istotne odniesienia natury uniwersalnej, do których trzeba zaliczyć tradycję walki „o naszą i waszą wolność”, tradycję „Solidarności”, a także marzenia na rzecz nowoczesnej formuły organizacji życia społecznego, państwowego zawarte w Konstytucji 3 Maja - mówił. Wspomniał też, że obok Konstytucji 3 Maja znajduje się kopia pierwszej Konstytucji dla Europy, napisanej przez naszego Rodaka, który wymyślił szereg rozwiązań, dziś wdrażanych w praktyce w ramach integrującej się Europy.


Prezydent dziękował wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły powstanie swoistego panteonu sztandarów, chorągwi, flag polskich opowiadających o naszej historii.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak podkreślał, że za każdym z symboli eksponowanych w Sali Chorągwianej stoi zbiorowy wysiłek związany z umacnianiem Polski, obroną jej granic,  z wydobywaniem się z niewoli, zabieganiem o wolność i pomyślność.

 

W uroczystości uczestniczyła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Wzięli w niej także udział Szef KPRP Jacek Michałowski, ministrowie i Doradcy Prezydenta RP oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości został zaprezentowany film z realizacji prac nad powstawaniem replik chorągwi. Wystąpił też młody pianista Piotr Orzechowski (Pianohooligan).

Po uroczystości w Sali Kolumnowej Para Prezydencka i zaproszeni goście obejrzeli Salę Chorągwianą.
 

Wśród prezentowanych eksponatów są:


• Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z okresu bitwy pod Grunwaldem;
• Chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów z czasów jagiellońskich;
• Chorągiew Wojskowa z herbem Jana III Sobieskiego;
• Chorągiew manifestacyjna z Powstania Listopadowego z 1831 roku;
• Sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku;
• Flaga „Solidarności”

 

W Sali znajdują się również kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego:

 

• Konstytucja 3 Maja;
• Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 r.

 

Eksponaty układają się w narrację o dziejach polskiej państwowości, o wartościach, z których Polacy są dumni i nawiązują do takich idei jak suwerenność, solidarność, honor, wiara, odpowiedzialność. To uniwersalne wartości, które odgrywają kluczową rolę w życiu narodu. Patriotyczna symbolika Sali Chorągwianej jest przesłaniem dla współczesnych Polaków.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O SALI CHORĄGWIANEJ <<<<<

 

 

Poleć znajomemu