Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 maja 2013

Msza św. w intencji Ojczyzny

  |   Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Pary Prezydenckiej Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Pary Prezydenckiej

Obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej mszy w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. We mszy uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką.

 

Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił homilię. Wraz z kard. Nyczem współcelebransem był biskup polowy WP bp Józef Guzdek. 

 

- Konstytucja 3 Maja należy do tych aktów prawych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia do wszystkich innych ustaw - powiedział kard. Kazimierz Nycz . Dodał, że Konstytucja 3 Maja stanowi także punkt odniesienia dla wszystkich żyjących w danym narodzie i państwie.


- Konstytucja 3 Maja została nazwana ostatnią wolą i testamentem gasnącej Rzeczypospolitej. Przecież ona, Konstytucja 3 Maja pozwoliła przetrwać 123 lata rozbiorów - podkreślił kard. Nycz.


- I sądzę, że w tym znaczeniu Konstytucja 3 Maja jest tym aktem, za który dziś dziękujemy, aktem ważnym i podstawowym, do którego trzeba wracać, przynajmniej do jej ducha także dzisiaj, pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, co jest fundamentem porządku społecznego w naszym kraju, w którym żyjemy - mówił metropolita.
 

We mszy uczestniczył Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie i Doradcy Prezydenta RP.

 

Zobacz także: Odznaczenia z okazji Święta Narodowego 3 Maja W południe odbędą się  uroczystości na Placu Zamkowym, gdzie prezydent wygłosi przemówienie. Podczas uroczystości na placu Zamkowym odczytana zostanie preambuła Konstytucji 3 Maja, a wystąpienie prezydenta poprzedzi 21 salw armatnich.

 

Zgromadzeni będą mogli też obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestr wojskowych, policyjnej i Straży Granicznej.

 

Po zakończeniu ceremonii żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej przemaszerują do Pałacu Prezydenckiego - tam prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu