Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 maja 2013

Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej

  |   Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej na warszawskim Muranowie

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości otwarcia Alei Ireny Sendlerowej, położonej w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego.
 

Prezydent podkreślił, że Irena Sendlerowa jest dla wielu ludzi w Polsce symbolem zachowań przyzwoitych, dobrych, uwieńczonych – ograniczonym – ale jednak sukcesem w postaci uratowania wielu, wielu istnień ludzkich.
 

W uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy wzięła udział córka Ireny Sendlerowej Janina Zgrzembska, prof. Władysław Bartoszewski, a także Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i przedstawiciele władz stolicy.
 

- Dobrze, że pamiętamy te dwie bardzo różne strony ludzkiego życia, ludzkich postaw, ludzkiego, warszawskiego i polskiego świata z tamtego okresu. Pamiętamy i heroiczną walkę, żołnierzy bojowców Getta, dramat śmierci i różne formy ludzkiego niedorastania, nieumiejętności przyzwoitego zachowywania się w obliczu katastrofy, nieszczęścia i zagrożenia bliskiego. Dobrze, że pamiętamy i tę drugą stronę postaw ludzkich, drugą część serca i natury ludzkiej, wrażliwości na nieszczęście innych, skłonności do ryzykowania sobą, własną rodziną, aby wypełnić – wydawałoby się – podstawowy obowiązek działania na rzecz tych, którzy znajdują się w dramatycznej potrzebie – mówił Bronisław Komorowski.

 

– Pamiętajmy zawsze o dwóch stronach ludzkiej duszy i ludzkich postaw. A to w tym miejscu w Warszawie, miejscu szczególnym, upamiętniającym i dramat śmierci i bohaterstwo szczególnie przemawia do ludzkiej wyobraźni. – dodał.

Irena Sendlerowa, 1910-2008, działaczka społeczna, uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W czasie wojny, jeszcze przed powstaniem getta, pomagała Żydom. W roku 1942 została mianowana szefową wydziału dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci. Organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta i umieszczała je w przybranych rodzinach, domach dziecka i klasztorach.

 

Poleć znajomemu