Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 19 maja 2013

"Noc Muzeów" w Pałacu i Belwederze

  |   Prezydent oprowadził jedną z grup zwiedzających po Sali Chorągwianej Prezydent oprowadził jedną z grup zwiedzających po Sali Chorągwianej Prezydent oprowadził jedną z grup zwiedzających po Sali Chorągwianej Prezydent oprowadził jedną z grup zwiedzających po Sali Chorągwianej Prezydent oprowadził jedną z grup zwiedzających po Sali Chorągwianej Prezydent oprowadził jedną z grup zwiedzających po Sali Chorągwianej Prezydent oprowadza po Belwederze (fot. PAP) Prezydent oprowadza po Belwederze (fot. PAP) Prezydent oprowadza po Belwederze (fot. PAP) Prezydent oprowadza po Belwederze (fot. PAP) Prezydent oprowadza po Belwederze (fot. PAP) "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim i Belwederze "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim

W ramach akcji Noc Muzeów otwarty był Pałac Prezydencki i Belweder. Pierwszych zwiedzających osobiście oprowadził prezydent Bronisław Komorowski.


W Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski, historyk z wykształcenia, oprowadził gości po Sali Chorągwianej, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Salę tę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność.


Jak mówił Bronisław Komorowski, w sali tej wiszą symbole państwowości polskiej. - Są tutaj kopie niektórych wspaniałych symboli polskich, ważnych dla różnych epok naszej historii - podkreślił.

 
Bronisław Komorowski zwrócił także uwagę, że w pałacowej Sieni Wielkiej znajduje się proporzec Prezydenta Polski, który w okresie międzywojennym powiewał na wieży Zamku Królewskiego i został zdjęty w momencie wybuchu II wojny światowej, w czasie bombardowania i pożaru Zamku. Jak podkreślił, jest to pamiątka, która ma wymiar absolutnie symboliczny.


- Ktoś go zdjął, aby ratować symbol państwowości polskiej - zaznaczył prezydent. Jak dodał, proporzec prezydencki z okresu II RP jest także pretekstem, aby opowiedzieć gościom zagranicznym na czym polegała szczególnie dramatyczna historia Polski w okresie II wojny światowej.


W Sali Chorągwianej znajdują się także kopie: Konstytucji 3 Maja oraz Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 roku.


W sali tej - zaznaczył Bronisław Komorowski - będą odbywać się uroczystości podpisania ważnych umów międzynarodowych. Czytaj więcej o Sali Chorągwianej <<<<<


Prezydent Komorowski oprowadził także grupę osób zwiedzających Belweder, skąd - jak podkreślił - ma piękny widok na Park Łazienkowski.


Goście zwiedzili m.in. Salę Malinową, Salę Pompejańską i Salę Kominkową. Sala Malinowa - mówił prezydent - ma kolor nie bardzo pasujący do współczesnych gustów ale tak było historycznie. Zwrócił uwagę, że w tej sali znajduje się autentyczny komplet mebli z pierwszej połowy XIX w., co jest rzadkością w Warszawie.


Z kolei w Sali Kominkowej - powiedział Bronisław Komorowski - można z gośćmi porozmawiać w luźniejszej atmosferze. 


Wiele anegdot z Belwederu dotyczyło marszałka Józefa Piłsudskiego. Bronisław Komorowski pokazał m.in. gabinet, w którym Piłsudski pracował. - On prawie zawsze miał sypialnię połączoną z gabinetem, bo do późna pracował. Prowadził absolutnie niehigieniczny tryb życia - opowiadał.  Czytaj więcej o Belewederze <<<<


Jak mówili zwiedzający Pałac Prezydencki i Belweder, zaskoczeniem dla nich było, że oprowadził ich osobiście prezydent Komorowski. - Wybrałem właśnie te miejsca, bo interesuję się historią - podkreślił jeden z gości Pałacu Prezydenckiego. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu