Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 19 maja 2013

Prezydent zainaugurował Marsz Warszawa-Sulejówek

  |   Inauguracja Marszu Warszawa-Sulejówek Inauguracja Marszu Warszawa-Sulejówek Inauguracja Marszu Warszawa-Sulejówek Inauguracja Marszu Warszawa-Sulejówek Inauguracja Marszu Warszawa-Sulejówek Inauguracja Marszu Warszawa-Sulejówek

Nowoczesny patriotyzm to przywiązanie do tradycji okazywane w takich formach, które mogą być interesujące dla młodych pokoleń - mówił prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w niedzielę marsz AWF-Sulejówek, nawiązujący do tradycji przedwojennych.


- Cieszę się bardzo z reaktywowania tradycji z czasów przedwojennych maszerowania z miejsc szczególnie związanych z Józefem Piłsudskim, przed wojną był to Belweder, dzisiaj - Akademia Wychowania Fizycznego, nosząca imię marszałka, do Sulejówka. To dobra stara tradycja, która jest przywracana, tak jak wiele innych tradycji polskich, tak jak to wynika z potrzeby wiązania porwanej nici tradycji w skali całego narodu, w skali całego państwa - mówił prezydent.

- Życzę, aby ten marsz był co roku obecny w warszawskiej tradycji, warszawskim obyczaju, aby było coraz więcej chętnych do poznawania i historii i współczesności naszego kraju, naszej stolicy poprzez tego rodzaju formy okazywania emocji patriotycznej natury. Emocji, które wiążą się jednak z jednoczesną potrzebą spotkania, rekreacji, wysiłku fizycznego, są niekoniecznie samym tylko celebrowaniem przeszłości. Bo na tym polega sens nowoczesnego patriotyzmu, że okazujemy nasze emocje patriotyczne, przywiązanie do tradycji w takich formach, które mogą być i interesujące, miłe, przyjemne, sympatyczne dla młodych pokoleń - dodał prezydent.

Marsz AWF Warszawa – Sulejówek to reaktywacja przedwojennej tradycji marszu Belweder – Sulejówek. W okresie międzywojennym przywiązywano wagę w Polsce do tzw. sportów marszowych. Bardzo często tego typu przedsięwzięcia łączono z ideą uświetniania wydarzeń związanych z walką o niepodległość i formą realizacji hasła „kształtowania tężyzny fizycznej narodu”.

Pod koniec 1925 roku stołeczne środowisko Związku Strzeleckiego zgłosiło inicjatywę zorganizowania podobnej imprezy na terenie Mazowsza, gdzie Józef Piłsudski żył i pracował. Miał to być wyraz hołdu i uznania młodzieży polskiej dla marszałka, mieszkającego od 1923 roku w Sulejówku. Po raz pierwszy impreza została zorganizowana 19 marca 1926 roku, a jej kolejne edycje odbywały się regularnie aż do roku 1939. "Inicjatywa powrotu do marszów będzie pretekstem do przypominania mieszkańcom stolicy pięknych niepodległościowych tradycji okresu międzywojennego, z młodzieżą w roli głównej" – napisano w uchwale Senatu warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który postanowił marsz reaktywować.

W niedzielę z Warszawy wyruszyło około 300 uczestników marszu, przede wszystkim studentów Akademii Wychowania Fizycznego i Wojskowej Akademii Technicznej, którzy mają do pokonania ponad 20 km trasy: pieszo, na rowerach, z kijkami nordic walking, na rolkach czy też na motorach. Miejsce zakończenia imprezy to boisko Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Paderewskiego w Sulejówku. (PAP)

Poleć znajomemu