Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 maja 2013

„Energetyka jednym z obszarów współpracy”

  |   Wizyta prezydenta Czech w Polsce - Pałac Prezydencki przed ceremonią oficjalnego powitania Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Czech - dziedziniec Pałacu Prezydenckiego Wizyta prezydenta Czech w Polsce - Pałac Prezydencki Rozmowa prezydentów Polski i Czech Rozmowy plenarne delegacji Polski i Czech Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami Spotkanie prezydentów Polski i Czech z dziennikarzami

Relacje dwustronne, w tym współpraca w zakresie energetyki oraz infrastruktury transportowej, a także kwestie europejskie – to główne tematy rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech.

 

Miloš Zeman wraz z Małżonką odwiedził Polskę na zaproszenie Bronisława Komorowskiego. Dwudniowa oficjalna wizyta prezydenta Czech rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, następnie odbyły się rozmowy obu prezydentów, rozmowy plenarne delegacji oraz spotkanie z mediami.

 

- O tym, że rozkwita przyjaźń polsko-czeska świadczą m.in. wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że Polacy obdarzają największą sympatią właśnie Czechów - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji.
 

Wyraził przekonanie, że relacje uda się przełożyć na bardzo konkretne formy współpracy gospodarczej, czemu ma służyć zaplanowana na piątek konferencja pt. „Współczesność i Trendy Rozwojowe Czesko-Polskich Stosunków Gospodarczych”.
 

- Chciałbym przekazać nasze wspólne przeświadczenie, że w procesie budowania dobrej współpracy polsko-czeskiej mają w dalszym ciągu do odegrania także prezydenci - zaznaczył Bronisław Komorowski. Wskazywał, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, jakie po objęciu urzędu odwiedza czeski prezydent.

 

Zobacz także: "Grupa Wyszehradzka szansą dla Polski i Czech" - Cieszę się ze wspólnych poglądów na znaczenie Grupy Wyszehradzkiej i na wspólną drogę w ramach integrującej się Europy w wielu kwestiach ważnych dla naszych państw, m.in. w trudnej, ale zwycięskiej batalii o poziom finansowania wielu zadań w nowej perspektywie budżetowej UE – dodał polski prezydent.


Miloš Zeman dziękował za zaproszenie i podkreślał dobrą atmosferę spotkania.


- Bardzo doceniałem i doceniam, że Polska potrafi łączyć interesy krajowe z interesami bliższej i dalszej integracji w ramach UE - mówił. Miloš Zeman wskazywał, że w dwustronnych rozmowach omawiana była współpraca energetyczna oraz kwestie infrastruktury transportowej.
 

- Mamy wspólny pogląd, że jednym z obszarów pogłębionej współpracy polsko-czeskiej może być i powinna być energetyka, a szczególnie budowanie nowych rozwiązań systemowych połączeń energetycznych między naszymi krajami, a także krajami trzecimi – powiedział Bronisław Komorowski. - Dziś jest możliwość myślenia bardziej odważnego i ambitnego m.in. dlatego, że licząca się część powiązań infrastruktury przesyłowej naszych krajów może być finansowana z pieniędzy UE – dodał polski prezydent.

 

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP z Małżonką wydał oficjalny obiad na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i jego Małżonki.

Poleć znajomemu