Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 maja 2013

"Grupa Wyszehradzka szansą dla Polski i Czech"

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej i Małżonki

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest szansą dla Polski i Czech na powodzenie zarówno w UE, jak i NATO - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu, który wydał na cześć odwiedzającego Polskę prezydenta Czech. 

 

Miloš Zeman wraz z Małżonką odwiedził Polskę na zaproszenie Bronisława Komorowskiego

 

Zobacz także: „Energetyka jednym z obszarów współpracy” Polski prezydent przypomniał, że w przyszłym roku Polska i Czechy będą razem świętować rocznice, które "są symbolami naszego wspólnego sukcesu ostatnich dwóch dekad naszego dobrego sąsiedztwa".

 

- Będzie to 25. rocznica Jesieni Narodów, która przyniosła Polakom, Czechom i całej Europie Środkowej wolność i demokrację. Będzie to też 15-lecie wspólnego uzyskania członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz 10-lecie naszego wspólnego przystąpienia do UE - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Podkreślił, że powodzenie naszych krajów w UE i NATO zależy między innymi od umiejętności kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której niezmiennie ważna pozostaje współpraca polsko-czeska.

 

Według prezydenta potwierdzeniem tego jest wspólny sukces Polski i Czech podczas negocjacji dotyczących nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. - Ten sukces to dowód na naszą skuteczną współpracę na poziomie KE, ale także współpracę w ramach Przyjaciół Polityki Spójności - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak mówił, zarówno Polacy jak i Czesi rozumieją, że w interesie UE jest to, by zachowała ona otwartość na inne kraje. - Cieszymy się więc razem z akcesji Chorwacji do UE w lipcu br. Oczekujemy na wileński szczyt Partnerstwa Wschodniego (...). Mamy nadzieję na ważny krok sąsiedniej Ukrainy na drodze integracji europejskiej - powiedział polski prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że Czechy należą do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski - zajmują piąte miejsce pod względem obrotów handlowych. Z kolei - mówił prezydent - Polska jest trzecim w kolejności partnerem Czech, a obroty handlowe w 2012 r. wyniosły około 14,5 mld euro.

 

- Dlatego jest w pełni zrozumiałe, że wspólnie myślmy o tym, aby nasz cały region jeszcze bardziej się gospodarczo zrósł, co da nam dodatkowy impuls rozwojowy w zakresie energetyki, nowych dróg i linii kolejowych - dodał.

 

Miloš Zeman zgodził się z polskim prezydentem co do tego, że współpraca gospodarcza naszych krajów może przynieść obu stronom liczne korzyści. Chwalił Polskę za sukcesy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, na której - zaznaczył - notowało się już siedem ważnych czeskich spółek. Według czeskiego prezydenta byłoby dobrym pomysłem stworzenie jednej środkowoeuropejskiej giełdy, w której główną rolę powinna odgrywać Polska.  - Niezmiernie doceniam także nasze partnerstwo w Grupie Wyszehradzkiej, doceniam również znacznie Partnerstwa Wschodniego - zadeklarował Miloš Zeman. (PAP)

Poleć znajomemu