Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 czerwca 2013

Premiera filmu o prof. Zbigniewie Brzezińskim

  |   Premiera filmu o Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o prof. Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o prof. Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o prof. Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o prof. Zbigniewie Brzezińskim Premiera filmu o prof. Zbigniewie Brzezińskim

Premiera dokumentalnego filmu „Strateg” o prof. Zbigniewie Brzezińskim odbyła się w czwartek wieczorem w warszawskim kinie "Kultura". Na pokazie obecny był prezydent Bronisław Komorowski.

 

Na sali obecny też był prof. Zbigniew Brzeziński, a także premier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, prezes NBP Marek Belka, Andrzej Wajda.

 

Film autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej pokazuje historię jednego z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA, człowieka, który ma ogromne zasługi dla Polski w jej drodze do wolności.

 

W czasie zimnej wojny Brzeziński, pełniący funkcję doradcy prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego, odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu