Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 czerwca 2013

"Nowy urlop rodzicielski to fundamentalna regulacja"

  |   Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim Prezydent podpisał ustawę o urlopie rodzicielskim

Prezydent Bronisław Komorowski, który uroczyście podpisał nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka, podkreślał znaczenie pierwszego roku życia dziecka dla kształtowania relacji rodzicielskich, małżeńskich oraz dalszych decyzji o kolejnym dziecku.


- To ważna chwila, ważny, radosny moment – mówił prezydent podczas poniedziałkowej uroczystości. Bronisław Komorowski dziękował rządowi, ministrowi pracy za konsekwencję w budowaniu zrębów ambitnego, na pewno niełatwego, ale absolutnie koniecznego programu polityki państwa polskiego w kwestiach ważnych dla rodzin, a także ważnej ze względu na przełamanie kryzysu demograficznego. Dziękował też parlamentowi za szybką pracę nad przepisami.
 

Bronisław Komorowski gratulował „mamom I kwartału” za konsekwencję, ale też za umiejętność dochodzenia interesów swoich i swoich dzieci w sposób budzący sympatię społeczną oraz pełne zrozumienie w rządzie. I wyraził satysfakcję z tego, że rząd znalazł – co wcale nie jest takie łatwe – duże, dodatkowe pieniądze.

 

Prezydent gratulował i dziękował wszystkim, którzy sekundowali i działali na rzecz wejścia w życie tej ważnej, fundamentalnej regulacji , jaką jest nowy kształt urlopu rodzicielskiego.
 

Wskazywał, że wszyscy, którzy mają dzieci albo z bliska obserwują ich rozwój wiedzą doskonale jak ważny jest ten pierwszy rok życia malucha, ważny nie tylko dla kształtowania relacji rodzicielskich z dziećmi, relacji małżeńskich, a także z punktu widzenia łatwiejszych albo trudniejszych decyzji o kolejnych dzieciach.
 

- Pierwszy rok opieki rodzicielskiej może być w moim przekonaniu niezwykle istotny z punktu widzenia podjęcia decyzji - że warto, można, nie jest to takie trudne – o następnym dziecku – ocenił.

 

 

Prezydent podkreślał, że z ogromną sympatią, a czasem z lekką zazdrością, patrzy na młodych ojców opiekujących się dziećmi, budując w ten sposób swoje niezwykłe relacje z dzieckiem. – Chciałbym bardzo zachęcić do korzystania z dobrodziejstw tego nowego rozwiązania, tak, aby urlop był w jak największym stopniu rodzicielskim, dotyczącym także młodych ojców – zaznaczył.

 

Nowe rozwiązania tworzą istotne podstawy dla polityki sprzyjającej rodzicielstwu, a także są przejawem troski o dobro najmłodszego pokolenia i rodziny. Zmiany w systemie urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem są krokiem ku wsparciu zaangażowania obojga rodziców w opiekę i wychowanie potomstwa.


Zobacz także: Prezydent: Jest dobry klimat dla rodziny Prezydent zapowiedział, że to nie koniec prac w zakresie polityki rodzinnej, Kancelaria Prezydenta będzie konsekwentnie i z determinacją będzie zabiegała o realizację całości programu „Dobry Klimat dla Rodziny”.

 

Bronisław Komorowski wspomniał, o jednym z punktów tego programu , jakim jest wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.  - Jestem już po rozmowach z panem premierem i jestem przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze, aby powstała Karta Dużej Rodziny, która dotyczyłaby wszystkich rodzin w Polsce – zaznaczył.
 

Prezydent ocenił, że wielkim zadaniem jest stworzenie mechanizmów sprzyjających podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie, o powołaniu na świat kolejnych dzieci. W tym kontekście wskazał na takie zmiany w systemie podatkowym, aby ulgi uwzględniały liczbę dzieci w rodzinie, sytuację życiową. Wspomniał ponadto o decyzjach, przed jakimi stoi państwo, a dotyczących problematyki instytucji opiekuńczych, które mogłyby ułatwić podejmowanie decyzji o rodzicielstwie.
 

W uroczystości wzięli udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, Krzysztof H. Łaszkiewicz, Sławomir Rybicki, Maciej Klimczak oraz doradcy Prezydenta R, a także Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

 

- To ogromny krok w kierunku wsparcia polskich rodzin, rodzicielstwa, możliwości opieki w pierwszym roku nad dzieckiem i łączenia jej z pracą, życiem zawodowym, dzielenia się opieką między rodzicami – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. Dziękował prezydentowi, a także minister Irenie Wóycickiej za konsultacje i wkład w przyjęte rozwiązania. – I tak Panie Prezydencie, tworzymy dobry klimat dla rodziny, tworzymy go wspólnie i szukamy szerokiego poparcia – dodał.

 

W spotkaniu uczestniczyli też rodzice z dziećmi.
 

Poleć znajomemu