Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 czerwca 2013

Prezydent: Podpiszę pakt fiskalny w normalnym trybie

Prezydent Bronisław Komorowski w Bratysławie

Prezydent Bronisław Komorowski w Bratysławie

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że po umorzeniu przez Trybunał Konstytucyjny postępowania ws. zgodności z konstytucją paktu fiskalnego, znikła przesłanka wstrzymująca przed jego podpisaniem. Dodał, że podpisze pakt w normalnym trybie.

 

- Znikła ważna wątpliwość, jaką był jeszcze nieogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego (...) A więc z mojego punktu widzenia jedyna istotna przesłanka wstrzymująca mnie przed podpisaniem, zniknęła. Zamierzam to zrobić w normalnym trybie, z głębokim przekonaniem - podkreślił Bronisław Komorowski pytany przez PAP w Bratysławie, kiedy podpisze pakt fiskalny.

 

Na posiedzeniu niejawnym 21 maja Trybunał uznał za niedopuszczalny wniosek w zakresie dotyczącym zbadania zgodności z konstytucją samego paktu i umorzył postępowanie w tej sprawie. W środę opublikował postanowienie na swojej stronie internetowej.

 

Pakt fiskalny został podpisany przez przywódców 25 krajów UE, w tym premiera Donalda Tuska 2 marca ub.r., i wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych zwłaszcza w krajach strefy euro oraz nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny.

 

Powodem umorzenia było to, że PiS złożył wniosek w momencie, gdy pakt nie był jeszcze częścią obowiązującego porządku prawnego w Polsce. Trybunał przypomniał, że umowa międzynarodowa stanowi część "krajowego porządku prawnego" dopiero wówczas, gdy zostanie ratyfikowana przez prezydenta. Tymczasem pakt fiskalny nie został jeszcze ratyfikowany. (PAP)

Poleć znajomemu