Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 czerwca 2013

Wizyta prezydenta Armenii

  |   Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Armenii Serża Sargsjana Rozmowy prezydentów Polski i Armenii Rozmowy prezydentów Polski i Armenii Rozmowy prezydentów Polski i Armenii Podpisanie dokumentów dwustronnych Podpisanie dokumentów dwustronnych Podpisanie dokumentów dwustronnych Konferencja prasowa prezydentów Polski i Armenii Konferencja prasowa prezydentów Polski i Armenii Konferencja prasowa prezydentów Polski i Armenii Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową

Prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu z goszczącym w Polsce z oficjalną wizytą prezydentem Armenii Serżem Sargsjanem, wskazywał na determinację Armenii do uzyskania możliwości parafowania umów stowarzyszeniowych z UE w czasie tegorocznego szczytu Partnerstwa Wschodniego.

 

Podczas spotkania z mediami, które odbyło się po rozmowach dwustronnych prezydent Komorowski wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce Prezydenta Armenii.  - Jestem przekonany, że wzajemne wizyty prezydenckie mają swoje uzasadnienie zarówno ze względu na historyczne związki, kulturę, kwestie gospodarcze i polityczne, ale mają także swoje uzasadnienie bieżące związane m.in. z dążeniem Armenii do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - powiedział Bronisław Komorowski.


- Chciałbym wyrazić głęboką satysfakcję z tego, że w wyniku rozmów, także dzisiejszych odnoszę wrażenie o daleko idącej determinacji Armenii do uzyskania możliwości parafowania umów stowarzyszeniowych w czasie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie tego roku – dodał.

 

Prezydent Komorowski ocenił, że samo drążenie do parafowania, a w przyszłości podpisania i ratyfikowania umów stowarzyszeniowych jest ważne z punktu widzenia tworzenia nowych dodatkowych ram prawnych sprzyjających współpracy Polski i Armenii.


Prezydent zaznaczył, że wiąże też nadzieje ze spotkaniem w ramach forum gospodarczego Polska-Armenia. - Współczesne pozytywne relacje między narodami i państwami mogą być budowane i są najczęściej budowane także na wspólnocie interesów ekonomicznych – ocenił.

 

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że wizyta prezydenta Armenii to nie tylko hołd złożony przeszłości, ale także działanie na rzecz podtrzymania szczególnych relacji pomiędzy naszymi narodami dzisiaj i w przyszłości.

 

Polski prezydent odpowiadając na pytania dziennikarzy zapewniał o wpieraniu przez Polskę całego programu Partnerstwa Wschodniego UE. – Jesteśmy zainteresowani, aby poszerzał się zarówno obszar wspólnych wartości europejskich, świata zachodniego, ale również obszar współpracy gospodarczej i politycznej. Temu ma służyć nie tylko polskie zaangażowanie na rzecz utrzymania otwartego charakteru UE, ale również temu służy podtrzymywanie formuły budowania szczególnych relacji z państwami, które nie są członkami UE, temu mają służyć umowy o stowarzyszeniu, co dotyczy grupy krajów, w tym także Armenii – oświadczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Armenii powiedział, że obaj zauważyli intensyfikację w relacjach dwustronnych, a także pozytywną przyszłość w rozwoju dalszej współpracy. Wskazywał na pozytywną tendencję w rozwoju m.in. współpracy kulturalnej, gospodarczej, wojskowo-technicznej.

 

Serż Sargsjan gratulował Polsce sukcesu gospodarczego, wyrażając zainteresowanie Armenii rozwojem stosunków gospodarczych z Polską. Jak powiedział, nie jest zadowolony z dzisiejszego poziomu współpracy gospodarczej z Polską i wiąże wiele nadziei z możliwością jej rozwoju.
 

W obecności obu prezydentów zostały podpisane następujące dokumenty dwustronne:


1. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Armenii o międzynarodowych przewozach drogowych;
2. Porozumienie między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Republiki Armenii o współpracy w dziedzinie rolnictwa;
3. Memorandum pomiędzy Służbą Celną Rzeczypospolitej Polskiej a Komitetem do Spraw Dochodu Państwa Rządu Republiki Armenii w sprawie zwalczania oszustw celnych i rozwoju stosunków partnerskich;
4. Wspólna deklaracja intencji współpracy w dziedzinie ochrony środowiska pomiędzy Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Ochrony Przyrody Republiki Armenii.
 

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Serż Sargsjan złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto, wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Panią Jadwigę Zarugiewiczową.

 

Później prezydent Armenii spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a także wziął udział w uroczystości nadania nazwy „Skwer Ormiański” terenowi zieleni u zbiegu ul. Okrężnej i Powsińskiej (na warszawskiej Sadybie) oraz w uroczystości poświęcenia ormiańskiego krzyża kamienia - chaczkaru.
 

Zobacz także: Prezydenci o polsko-armeńskich inwestycjach Późnym popołudniem prezydenci Komorowski i Sargsjan uczestniczyli w Forum Gospodarczym Polska-Armenia.

 

W środę prezydent Armenii odwiedzi Lublin i Zamość. Przed południem Serż Sargsjan zwiedzi Państwowe Muzeum na Majdanku i złoży wieniec przy Mauzoleum. Później spotka się z przedstawicielami mediów. Po południu będzie w Zamościu, gdzie zwiedzi Muzeum Historyczne i przespaceruje się ulicami Starego Miasta.

Poleć znajomemu