Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 czerwca 2013

Obiad oficjalny na cześć prezydenta Armenii

  |   Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził we wtorek przekonanie, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-UE da "nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej". Prezydent Armenii Serż Sargsjan opowiedział się za ściślejszą współpracą gospodarczą między naszymi krajami.

 

We wtorek wieczorem Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Armenii, który przebywa w Polsce z wizytą. Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polaków i Ormian łączą trudne losy narodów ciężko doświadczonych przez historię, ale nieuginających się pod jej ciężarem. Wyraził przekonanie, że nastąpi dalsze zacieśnianie współpracy politycznej i gospodarczej Armenii z Polską oraz z całą UE. Zobacz także: Wizyta prezydenta Armenii Prezydenci o polsko-armeńskich inwestycjach

 

Przypomniał, że w przeszłości wielu Ormian współtworzyło nowożytną Rzeczpospolitą. Polski prezydent ocenił, że wnieśli oni piękny wkład w rozwój kulturalny i polityczny Polski.

 

- Polscy Ormianie walczyli o wolną Polskę, często składając w ofierze przybranej, ale kochanej ojczyzny, swoje własne życie - powiedział. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w Polsce zawsze z dumą podkreślano związki z tradycją, kulturą, językiem, korzeniami ormiańskimi. - To zawsze nobilitowało w oczach innych Polaków - ocenił.

 

Prezydent podkreślił wagę zbliżenia Armenii do integracji europejskiej. - Wiążemy nadzieje ze szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie bieżącego roku, wiążemy nadzieje z tym, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-Unia Europejska to będą te nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej - powiedział.

 

Armenia, obok Gruzji i Mołdawii, to jeden z trzech krajów, które podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Wilnie mają parafować umowy stowarzyszeniowe z UE.

 

Prezydent Armenii podkreślał, że mimo aktywnego dialogu między Polską a jego krajem "pozostaje nadal niewykorzystany potencjał w sferze gospodarczej".

 

Sargsjan wyraził nadzieję, że "konsekwentne starania" doprowadzą do zwiększenia obrotów handlowych i rozszerzenia polskiej obecności gospodarczej w Armenii. Jak podkreślił, Polska wspiera wysiłki jego kraju na drodze do eurointegracji. - Jestem dumny z przyjaźni ormiańsko-polskiej i jestem więcej niż przekonany o jej świetlanej przyszłości - powiedział prezydent Armenii.

 

Podczas uroczystego obiadu goście wysłuchali recitalu studenta Akademii Muzycznej Piotra Nowaka, który wraz z Michałem Nowakiem (skrzypce) i Agatą Nowak (wiolonczela) wykonał następujące utwory: Walc z suity Maskarada Arama Chaczaturiana, Shushanik Edwarda Mirzojana i Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Pianista grał na fortepianie Steinway, instrumencie Ignacego Paderewskiego. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu