przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 czerwca 2013

Obiad oficjalny na cześć prezydenta Armenii

  |   Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii Obiad oficjalny w Pałacu Prezydenckim na cześć prezydenta Armenii

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził we wtorek przekonanie, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-UE da "nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej". Prezydent Armenii Serż Sargsjan opowiedział się za ściślejszą współpracą gospodarczą między naszymi krajami.

 

We wtorek wieczorem Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Armenii, który przebywa w Polsce z wizytą. Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polaków i Ormian łączą trudne losy narodów ciężko doświadczonych przez historię, ale nieuginających się pod jej ciężarem. Wyraził przekonanie, że nastąpi dalsze zacieśnianie współpracy politycznej i gospodarczej Armenii z Polską oraz z całą UE. Zobacz także: Wizyta prezydenta Armenii Prezydenci o polsko-armeńskich inwestycjach

 

Przypomniał, że w przeszłości wielu Ormian współtworzyło nowożytną Rzeczpospolitą. Polski prezydent ocenił, że wnieśli oni piękny wkład w rozwój kulturalny i polityczny Polski.

 

- Polscy Ormianie walczyli o wolną Polskę, często składając w ofierze przybranej, ale kochanej ojczyzny, swoje własne życie - powiedział. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w Polsce zawsze z dumą podkreślano związki z tradycją, kulturą, językiem, korzeniami ormiańskimi. - To zawsze nobilitowało w oczach innych Polaków - ocenił.

 

Prezydent podkreślił wagę zbliżenia Armenii do integracji europejskiej. - Wiążemy nadzieje ze szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie bieżącego roku, wiążemy nadzieje z tym, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-Unia Europejska to będą te nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej - powiedział.

 

Armenia, obok Gruzji i Mołdawii, to jeden z trzech krajów, które podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Wilnie mają parafować umowy stowarzyszeniowe z UE.

 

Prezydent Armenii podkreślał, że mimo aktywnego dialogu między Polską a jego krajem "pozostaje nadal niewykorzystany potencjał w sferze gospodarczej".

 

Sargsjan wyraził nadzieję, że "konsekwentne starania" doprowadzą do zwiększenia obrotów handlowych i rozszerzenia polskiej obecności gospodarczej w Armenii. Jak podkreślił, Polska wspiera wysiłki jego kraju na drodze do eurointegracji. - Jestem dumny z przyjaźni ormiańsko-polskiej i jestem więcej niż przekonany o jej świetlanej przyszłości - powiedział prezydent Armenii.

 

Podczas uroczystego obiadu goście wysłuchali recitalu studenta Akademii Muzycznej Piotra Nowaka, który wraz z Michałem Nowakiem (skrzypce) i Agatą Nowak (wiolonczela) wykonał następujące utwory: Walc z suity Maskarada Arama Chaczaturiana, Shushanik Edwarda Mirzojana i Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Pianista grał na fortepianie Steinway, instrumencie Ignacego Paderewskiego. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.