Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 27 czerwca 2013

"O zbrodni wołyńskiej musimy mówić słowami prawdy"

Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej   |   Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze Abp Światosław Szewczuk gościem Prezydenta RP w Belwederze

Naszym obowiązkiem jest mówić o zbrodni wołyńskiej słowami prawdy, nie po to, by oskarżać, ale by przez prawdę i rachunek sumienia dążyć do oczyszczenia i pojednania - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent wziął udział w warszawskiej cerkwi bazylianów w nabożeństwie żałobnym w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej, któremu przewodniczył zwierzchnik ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego abp Światosław Szewczuk.

 

Bronisław Komorowski - w wystąpieniu po nabożeństwie - powiedział m.in., że w historii polsko-ukraińskiego sąsiedztwa zapisanych zostało "wiele wspólnie odnoszonych zwycięstw, jak i niestety bratobójczych starć, opłacanych często potokiem krwi polskiej i ukraińskiej". Zobacz także: Konferencja naukowa nt. zbrodni wołyńskiej

 

Podkreślił, że szczególnie dramatycznie zapisała się w dziejach naszych narodów II wojna światowa, gdy na południowo-wschodnich kresach Polski, ciemiężonych najpierw przez okupantów sowieckich, potem niemieckich, "doszło do straszliwych, bestialskich mordów".

 

Zbrodnia wołyńsko-galicyjska - mówił prezydent - była jedną z największych polskich tragedii w czasie II wojny światowej. - Nie możemy zatem i nie powinniśmy o niej zapominać. Nie chcemy jednak pamiętać o niej przeciwko komukolwiek, nie powinniśmy o tym pamiętać przeciwko braciom Ukraińcom – powiedział prezydentr Komorowski. "Powinniśmy o tym pamiętać dla wypełnienia podstawowego obowiązku opłakania i upamiętnienia bliskich - dodał.

 

Prezydent podkreślił, że obowiązkiem Polaków i Ukraińców jest mówić o tych bolesnych wydarzeniach "słowami prawdy, nie po to, aby oskarżać, lecz po to, aby poprzez prawdę i rachunek sumienia dążyć do oczyszczenia i pojednania".

 

- Trwałe wartości opierają się tylko na fundamencie prawdy. Jest naszym obowiązkiem tak właśnie zakotwiczyć wspólną polską i ukraińską teraźniejszość i przyszłość. Prawda oczyszcza, bywa trudna, ale nigdy nie jest szkodliwa – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent mówił, że strumienie przelanej przed 70 laty krwi na długo podzieliły nasze narody. Powiedział, że strumieniami lała się krew polska, ale i ukraińska, "bo na mordy dokonane przez ukraińskich nacjonalistów Polacy odpowiedzieli akcjami odwetowymi stosując okrutne, i jakże odległe od chrześcijańskich zasad, prawo zemsty".

 

Bronisław Komorowski przywołał też słowa metropolity Andrzeja Szeptyckiego o tym, że zbrodnią nie służy się narodowi, a zbrodnia popełniona w imię patriotyzmu jest zbrodnią nie tylko przeciwko Bogu, ale i własnemu społeczeństwu. -Ta krew jest wyrzutem sumienia dla obydwu naszych narodów, nie może jednak stać się posiewem nowej nienawiści i źródłem nowych podziałów - powiedział prezydent.

 

Dlatego - podkreślił - wielkie znaczenie ma czwartkowa wspólna modlitwa i zaplanowane na piątek podpisanie wspólnej deklaracji ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, Kościoła katolickiego w Polsce oraz Kościoła katolickiego na Ukrainie i Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego w Polsce.

 

W nabożeństwie uczestniczyli także Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki, przewodniczący KEP abp Józef Michalik, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki oraz metropolita przemysko-warszawski Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Jan Martyniak.

 

Abp Szewczuk podkreślił, że w historycznej cerkwi bazylianów, w obecności najwyższych władz państwa polskiego i hierarchii Kościoła polskiego, pragnie ponowić prośbę o przebaczenie. Wyraził życzenie, by te słowa dotarły do każdej polskiej rodziny, która straciła bliskich z rąk jego rodaków.

- Niech pomogą ukoić ból i stratę i niech służą nadziei na lepsze dziś i jutro w relacjach pomiędzy naszymi narodami. Tę prośbę i nadzieję kierujemy również do rodzin ukraińskich, które straciły bliskich z rąk Polaków, oraz do rodzin innych narodowości - powiedział abp Szewczuk.

 

Abp Szewczuk podziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - "przyjacielowi Ukrainy, orędownikowi jej drogi do zjednoczonej Europy". - Politycy polscy i ukraińscy dołożyli wielu starań, by ranę Wołynia zabliźnić, ale o niej nie zapomnieć - mówił.

 

Po nabożeństwie prezydent Bronisław Komorowski przyjął abp. Szewczuka w Belwederze.

 

Abp Szewczuk od środy przebywa z wizytą w Polsce, której celem jest podpisanie wspólnej deklaracji o pojednaniu polsko-ukraińskim - w przededniu 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej oraz udział w uroczystościach z okazji 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej w Górowie Iławeckim. (PAP)

Poleć znajomemu