Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 lipca 2013

"Chorwacja w UE to zwycięstwo zwolenników integracji"

Prezydent Bronisław Komorowski

Przystąpienie 1 lipca Chorwacji do UE to zwycięstwo zwolenników dalszej integracji europejskiej - zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałkowej rozmowie z PAP. Według niego wejście Chorwacji do UE jest szczególnie ważne dla obszaru bałkańskiego.

 

- To jest zwycięstwo państw, które uważały, że poszerzanie obszaru integracji europejskiej nie powinno być zatrzymane - zaznaczył Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, przystąpienie Chorwacji do Wspólnoty jest ważne "szczególnie dla obszaru bałkańskiego, który jest w sposób szczególny narażony na różnego rodzaju konflikty, zadawnione waśnie i sprzeczne interesy".

 

Prezydent zwrócił uwagę, że Chorwacja, która od poniedziałku jest w UE, "chcąc wykazać się duchem europejskim wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu negocjacji z Serbią".

 

- To może być otwarcie procesu ważnego dla całego regionu bałkańskiego, trochę na wzór doświadczeń francusko-niemieckich po II wojnie światowej czy polsko-niemieckich, po odzyskaniu przez Polskę wolności, gdzie fakt bycia razem, w ramach jednego wielkiego projektu politycznego, wyzwala wszystkich ze wzajemnych lęków i obaw, skłania do szukania tego, co wspólne, a nie tego, co nas dzieli - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

- Na Bałkanach ten proces postąpił do przodu, otwierając perspektywę także i dla Serbii, która nie może być „chorym człowiekiem Europy”, bo wtedy będzie zawsze źródłem kłopotów na terenie Bałkanów. Serbia, Chorwacja i inne kraje regionu razem w UE mogą być źródłem kłopotów dla (samej) UE, ale dużo mniejszych dla świata i dla Europy - zaznaczył prezydent.

 

Jak dodał, jest optymistą, jeśli chodzi o obecność Chorwacji w UE. - Chorwaci jeszcze nie tak dawno temu oceniali swoją sytuację ekonomiczną jako lepszą od Polski. (...) Dzisiaj patrzą z podziwem, akceptacją i wolą naśladowania na pozycję naszego kraju. Kraje, które teraz dołączają do UE będą wyciągały wnioski z tego, kto awansuje w ramach UE, a kto traci. Przykład Polski, oparty też o nasze trudne reformy, to zachęta do zmieniania samego siebie, by nie być słabeuszem w ramach UE - oświadczył prezydent.

 

O północy z niedzieli na poniedziałek Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. Chorwacja podpisała traktat akcesyjny za polskiej prezydencji w grudniu 2011 roku. (PAP)

 

Poleć znajomemu