Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 lipca 2013

Prezydent: Krajobraz dobrem wspólnym

Otwarcie wystawy „Krajobraz to dobro publiczne”   |   Otwarcie wystawy „Krajobraz to dobro publiczne” Otwarcie wystawy „Krajobraz to dobro publiczne” Otwarcie wystawy „Krajobraz to dobro publiczne” Otwarcie wystawy „Krajobraz to dobro publiczne” Otwarcie wystawy „Krajobraz to dobro publiczne”

Krajobraz to własność wspólna, należy dbać o to, by architektura tworzyła razem z nim harmonię - przekonywał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, otwierając wystawę "Krajobraz to dobro publiczne"  przed Pałacem Prezydenckim.

 

Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński i Sławomir Rybicki, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

- Cieszę się, że możemy dziś razem otworzyć taką wystawę, utworzoną na potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego, na rzecz ochrony krajobrazu - powiedział prezydent. Podkreślał, że krajobraz - jako wspólną własność - należy chronić. Dodał, że wyjątkowo cieszą go przykłady właściwego współistnienia architektury i naturalnego krajobrazu.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że po to, by ograniczyć przykłady "nadwyrężania ładu w przestrzeni" i zachęcać samorządy do dbania o krajobraz skierował w piątek do Sejmu prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej.

 

W projekcie znalazły się zapisy zobowiązujące samorządy województw do przeprowadzania przynajmniej raz na 20 lat audytów krajobrazowych. Ma to być spis krajobrazów z całego województwa i wytypowanie priorytetowych, podlegających ochronie. Sejmik województwa będzie ustalał zasady ochrony tych krajobrazów, np. określi maksymalną wysokość czy kolorystykę budynków na tych obszarach.

 

Zmiany w prawie mają dać także samorządom możliwości decydowania o zasadach rozmieszczenia i wielkości nośników reklamowych. Rady gmin będą mogły ustalić zasady sytuowania tablic reklamowych, ogrodzeń, obiektów małej architektury. Ponadto gmina będzie mogła wprowadzić opłaty od ustawianych na jej terenie reklam.

 

"Krajobraz to dobro publiczne" - wystawa zorganizowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Kancelarią Prezydenta, będzie prezentowana w Warszawie do 31 lipca.

 

Wystawa pokazuje zdjęcia sześciu przykładów zagospodarowania przestrzeni w sposób, który odmienił wizerunek polskich miast. To miejsca, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku.

 

Zdjęcia pokazują zrewitalizowane wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspę Młyńską w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Nauki Kopernik, odbudowę Starego Miasta w Elblągu i zmodernizowane Krakowskie Przedmieście w Warszawie. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu