Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 lipca 2013

"Elastyczny czas pracy ważny dla młodych rodzin"

  |   Spotkanie z przedstawicielami central pracodawców i pracodawcami Spotkanie z przedstawicielami central pracodawców i pracodawcami Spotkanie z przedstawicielami central pracodawców i pracodawcami Spotkanie z przedstawicielami central pracodawców i pracodawcami Spotkanie z przedstawicielami central pracodawców i pracodawcami Oświadczenie Prezydenta RP nt. Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Oświadczenie Prezydenta RP nt. Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Oświadczenie Prezydenta RP nt. Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Oświadczenie Prezydenta RP nt. Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka

Pracownicy powinni móc łączyć obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi w ramach możliwości, jakie daje elastyczny czas pracy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami central pracodawców i pracodawcami.

 

Prezydent poinformował o powołaniu zespołu, który sprawdzi, co w ramach obowiązujących przepisów prawa pracy można zrobić, żeby ułatwić pracownikom godzenie tych ról - tak, aby czas i organizacja pracy były przyjazne rodzinie. Dodał, że zadaniem zespołu będzie nie tylko pokazywanie pozytywnych wzorców, ale również wskazywanie przeszkód do wyeliminowania.

 

- Chodzi o to, żeby pracownik uzyskał w ramach elastyczności jak najkorzystniejsze warunki pozwalające na godzenie funkcji rodzicielskich i pracowniczych - mówił. Podkreślił, że czasem wystarczy zmienić godzinę rozpoczynania i kończenia pracy, czy umożliwić wykonywanie niektórych obowiązków w domu. 

 

 

Minister Wójcicka dodała, że powołany zespół będzie się koncentrować na relacjach pracownik - pracodawca i zaznaczyła, że nie chodzi o to, by zmniejszać obowiązki pracowników, tylko je uelastyczniać. 

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Henryka Bochniarz Prezydent PKPP Lewiatan, Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Blikle, Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, a także Marek Goliszewski Prezes BCC. Ze strony Kancelarii Prezydenta w rozmowach uczestniczył także Szef KPRP Jacek Michałowski, Sekretarz Stanu Sławomir Rybicki i Podsekretarz Stanu Irena Wóycicka.

 

Celem spotkania było przekonywanie pracodawców do upowszechniania organizacji pracy przyjaznej rodzicom, co jest jednym z istotnych elementów programu "Dobry Klimat dla Rodziny".

 

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta program zawiera 44 rekomendacje, np. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa.

 

Ważnym elementem programu jest wprowadzanie rozwiązań sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. W kwestii organizacji czasu pracy postuluje się m.in. ograniczenie skali pracy ponadwymiarowej, ponieważ, według jego autorów, zbyt wielu rodziców pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Zaproponowano też rozszerzenie stosowania elastycznej organizacji czasu pracy, a także pracy w niepełnym wymiarze.

 

Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "Karty dużych rodzin", ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. Ważnym elementem programu jest wprowadzanie rozwiązań sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego.

 

W programie jest też mowa o konieczności wspierania młodych ludzi w zakupie lub wynajmie mieszkania. Wskazuje się też potrzebę zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3 i wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu