Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 lipca 2013

Prezydent Grecji z oficjalną wizytą w Polsce

  |   Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Greckiej Rozmowa prezydentów Polski i Grecji Prezydenci Polski i Grecji Prezydenci Polski i Grecji Prezydenci Polski i Grecji Rozmowy plenarne delegacji Podpisanie dokumentów w obecności Prezydentów Spotkanie prezydentów Polski i Grecji z przedstawicielami mediów Spotkanie prezydentów Polski i Grecji z przedstawicielami mediów Prezydenci Polski i Grecji Prezydent Grecji opuszcza Pałac Prezydencki

Prezydent Grecji Karolos Papoulias - na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego - przybył w niedzielę z dwudniową oficjalną wizytą do Polski.

 

Grecki prezydent przybył do Warszawy w niedzielę. Część oficjalna wizyty rozpoczęła się w poniedziałek od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Później odbyła jest rozmowa "w cztery oczy" prezydentów Polski i Grecji, po której odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji.

 

Prezydenci Komorowski i Papoulias wzięli też udział w uroczystym podpisaniu umów między rządami Polski i Grecji o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. Będą dziś także uczestniczyć w zamknięciu polsko-greckiego forum gospodarczego.

 

Oprócz spotkania z Bronisławem Komorowskim, grecki prezydent w poniedziałek złożył też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na ten dzień zaplanowano także spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, marszałek Sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.


W poniedziałek wieczorem prezydent Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Grecji.

 

Z kolei we wtorek prezydent Papoulias odwiedzi Kraków i Oświęcim. Zwiedzi były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W stolicy Małopolski spotka się z wojewodą Jerzym Millerem, a także odwiedzi krakowski Rynek Główny, Bazylikę Mariacką i Sukiennice.
 

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski zapowiadał w sobotę w rozmowie z PAP, że wizyta Papouliasa to okazja do "intensyfikacji" polsko-greckiego dialogu na najwyższym szczeblu. Jak przypomniał, ostatnia wizyta prezydenta Polski w Grecji miała miejsce w 1998 roku, a prezydenta Grecji w Polsce - w 1996 roku.

 

Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim priorytetów greckiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2014 roku. - Prezydent będzie się starał „pozyskać” Grecję na rzecz realizacji polskich celów w ramach polityki europejskiej, m.in. w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, polityki sąsiedztwa i Partnerstwa Wschodniego - powiedział minister Sokołowski.

 

Jak zaznaczył, ważne by już teraz zastanowić się, co wspólnie z Grekami uda się zrobić w trakcie ich przewodnictwa w UE.

 

Będzie to też okazja - mówił prezydencki minister - do wymiany doświadczeń w zakresie programów prywatyzacyjnych. - Grecy chcą się zaznajomić z polskimi programami prywatyzacyjnymi, a strona polska jest zainteresowana udziałem naszych firm w greckiej prywatyzacji - podkreślił. Polska zaprezentuje m.in. swoje doświadczenia ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.

 

Ważnym tematem rozmów - zapowiedział - będzie także współpraca w dziedzinie obronności. Szczególnie w kontekście grudniowej Rady UE, która ma dotyczyć polityki bezpieczeństwa i obrony - dodał minister.

 

Jaromir Sokołowski zwrócił także uwagę, że w 2014 roku przypada 95. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją. (PAP)

Poleć znajomemu