Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 lipca 2013

"Polskie doświadczenia mogą pomóc Grecji"

  |   Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym Udział prezydentów w polsko-greckim forum gospodarczym

Polskie doświadczenia wychodzenia z kryzysu mogą być pomocne dla Grecji - mówił na polsko-greckim forum gospodarczym prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Grecji Karolos Papoulias podkreślał, że w jego kraju już widać efekty reform.

 

W poniedziałek w Warszawie w Krajowej Izbie Gospodarczej odbyło się forum gospodarcze Polska-Grecja z udziałem prezydentów obu krajów oraz przedsiębiorców i przedstawicieli administracji.

 

- Historia ostatnich dziesięcioleci sprawia, że Polacy dobrze rozumieją trudności, z jakimi boryka się greckie społeczeństwo i gospodarka i mocno trzymają kciuki za powodzenie reform w Grecji - podkreślał Bronisław Komorowski. Zobacz także: O współpracy polsko-greckiej na forum UE Prezydent Grecji z oficjalną wizytą w Polsce

 

Jak przekonywał, polskie doświadczenie może dawać nie tylko nadzieję, ale może też pomóc w przezwyciężeniu kryzysu. Relacjonował, że Grecy są zainteresowani polskimi rozwiązaniami, które pozwoliły wywołać u nas wzrost gospodarczy i przyciągnąć kapitał zagraniczny.

Bronisław Komorowski podkreślał, że jednym z przekazywanych Grekom doświadczeń jest funkcjonowanie w Polsce Specjalnych Stref Ekonomicznych. - Jestem przekonany, że SSE mogą być szansą także i dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego Grecji - ocenił.

 

Prezydent zauważył, że obecny kryzys nie jest zjawiskiem ograniczonym do jednego państwa, a najgorsze co można zrobić, to przypisywać winę za niego jednemu krajowi. Ocenił, że powinno się szukać wspólnej europejskiej odpowiedzi na europejski kryzys i znaleźć odpowiedź na pytanie jak zwiększyć konkurencyjność gospodarek starego kontynentu.

 

Bronisław Komorowski apelował o pogłębienie integracji wspólnego unijnego rynku poprzez likwidowanie barier w dostępie do poszczególnych rynków narodowych, szczególnie jeśli chodzi o usługi. Przypomniał, że sektor ten generuje około 70 proc. PKB UE i daje zatrudnienie ok. 72 proc. pracownikom w Unii.

 

- Pogłębienie integracji europejskiej poprzez stworzenie prawdziwie wspólnego rynku usług byłoby wielkim sukcesem greckiej prezydencji w Radzie UE - mówił. Ateny przejmują przewodnictwo w Unii 1 stycznia 2014 r. Polska od dawna opowiada się za liberalizacją rynku usług we wspólnocie.

 

Prezydent mówił też o potrzebie zapewnienia stabilnych i przewidywalnych cen energii w UE. Podkreślał, że potrzebny jest kompromis uwzględniający potrzebę ochrony środowiska i emisji gazów cieplarnianych z koniecznością zapewnienia rozwoju. Jego zdaniem przyszłe regulacje powinny zachęcać przemysł do modernizacji, ale jednocześnie nie zniechęcać do rozwijania produkcji w Europie.

 

Prezydent Grecji zachęcał społeczność biznesową zarówno z jego kraju, jak i z Polski do wspólnych inicjatyw. Ocenił, że nasze relacje handlowe są dobre, ale jest jeszcze potencjał, by zwiększać wymianę. - Z wielkim zainteresowanie obserwujemy postęp osiągany przez Polskę - przyznał.

 

Przekonywał, że reformy, które przyjmowane są w jego kraju, już dają efekty i tworzą warunki do ożywienia gospodarczego. Zapewniał, że Grecja jest zdecydowana pozostać wierna swoim europejskim zobowiązaniom.

 

Papoulias oświadczył, że jego kraj wspiera budowę trasy Via Baltica, która połączy północ Europy z Morzem Śródziemnym. Jak ocenił, trasa ta przybliży jeszcze bardziej Polskę do Grecji.

 

Grecja wprawdzie nie plasuje się w czołówce głównych partnerów handlowych Polski, ale nasze obroty wynoszą - w zależności od roku - od ponad 700 do prawie miliarda euro. W 2012 r. doszło do znacznego, 16-procentowego spadku w handlu (w tym 15 proc. eksportu i 19 proc. importu). To efekt znaczącego obniżenia PKB Grecji. (PAP)

 

Poleć znajomemu