Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 lipca 2013

Prezydent podpisał ustawę deregulującą dostęp do niektórych zawodów

Prezydent podpisał we wtorek ustawę deregulującą dostęp do niektórych zawodów. Celem nowelizacji jest ułatwienie dostępu do części zawodów. Nowelizacja ułatwia m.in. dostęp do zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza i komornika. Znosi też reglamentację zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.


W nowelizacji zrezygnowano z licencji pracownika ochrony fizycznej oraz pracownika zabezpieczenia technicznego, zastępując ją wpisem na listy kwalifikowanych pracowników.
 

W ustawie zniesiono obowiązki odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz uzyskania odpowiednich uprawnień przez przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek. Sprecyzowano także zestaw wymogów dla wykonywania zawodu przewodnika górskiego.
 

Nowelizacja zdecydowanie ułatwia również dostęp do zawodów trenera i instruktora sportu. Redukuje warunki niezbędne do wykonywania tych zawodów oraz obciążenia administracyjne do prowadzenia specjalistycznych kursów trenerów i instruktorów sportu.
 

Ważną zmianą jest również zniesienie obowiązku ukończenia przez kandydatów na taksówkarzy szkolenia potwierdzonego zdanym egzaminem, w gminach liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. W przypadku gmin liczących ponad 100 tys. mieszkańców, ustawa przyznaje radom gmin kompetencje do podejmowania uchwał w sprawie szkolenia i egzaminowania osób pragnących świadczyć usługi taksówkarskie.
 

Szczegóły w dziale Prawo <<<

Poleć znajomemu