Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 lipca 2013

"Projekt europejski to zaufanie i współpraca"

Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso   |   Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso - oświadczenia dla prasy Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso - oświadczenia dla prasy Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso - oświadczenia dla prasy Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso - oświadczenia dla prasy Spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso- oświadczenia dla prasy

- Mamy wspólny punkt widzenia w kwestiach dyskusji w Europie o wspólnotowej polityce bezpieczeństwa i obrony oraz wagi problemu Ukrainy na jej drodze zbliżania się do systemu zachodniego - powiedział Prezydent RP po spotkaniu z Szefem Komisji Europejskiej.


W czwartek w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Durão Barroso.


Rozmowa dotyczyła perspektyw dalszego pogłębiania integracji europejskiej oraz programu Partnerstwa Wschodniego. – Cieszę się, że mamy wspólny punkt widzenia na problemy pobudzenia dyskusji w Europie na temat wspólnotowej polityki bezpieczeństwa i obrony – zaznaczył Bronisław Komorowski.


Wyraził także zadowolenie, że obaj politycy podzielają pogląd, jeśli chodzi o wagę sukcesu programu Partnerstwa Wschodniego i listopadowego szczytu Partnerstwa w Wilnie. – W sposób szczególny chcę wyrazić satysfakcję ze wspólnoty myślenia o wadze problemu Ukrainy na jej drodze zbliżania się do systemu zachodniego - mówił prezydent na spotkaniu z dziennikarzami.


Bronisław Komorowski wskazywał, że to przypadek, ale mający wymiar symboliczny, że przewodniczący Barroso gości w Warszawie w dniu tak ważnym dla bolesnej części relacji polsko-ukraińskich, jakim jest data 11 lipca. - Data całego bolesnego procesu czystek etnicznych i zbrodni o znamionach ludobójstwa. Sądzę, że ta okoliczność powinna sprzyjać myśleniu o pojednaniu i o trwałej regulacji, która by pozwoliła na uniknięcie lęku przed sąsiadem - dodał.


- Chciałbym w dniu dzisiejszym szczególnie podkreślić, że waga projektu europejskiego, jego znaczenie, jego wielkość wiąże się m.in. z tym, że kraje, które są w ramach tego samego wielkiego projektu bardziej sobie ufają, mniej stawiają na konflikty, a bardziej na współpracę – podkreślił prezydent.


Zaznaczył, że to jest ważne doświadczenie, które legło u podstaw tworzenia UE w ramach relacji francusko-niemieckich, potem polsko-niemieckich. - I bardzo byśmy chcieli, aby ten wielki proces, mądry i otwierający wspaniałe perspektywy dotyczył także relacji polsko-ukraińskich – powiedział Bronisław Komorowski.

 

 

Także José Manuel Barroso wskazywał na zbieżność poglądów z prezydentem Komorowskim dotyczących potrzeby silniejszej Europy w zakresie polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa i obrony. Jak dodał, polityka ta powinna być bardziej spójna, a także lepiej znana i szanowana przez innych na świecie.
 

Przewodniczący wspomniał, że program Partnerstwa Wschodniego to jeden z priorytetów, który został przyjęty podczas polskiej prezydencji w Radzie UE i doprowadził do niezwykle cennego oraz udanego szczytu.


José M. Barroso podkreślił, że program Partnerstwa Wschodniego jest priorytetem dla Unii europejskiej, Komisji Europejskiej, a także dla niego osobiście.


- Kolejny szczyt Partnerstwa Wschodniego planowany jest w listopadzie w Wilnie i mam nadzieję, że poczynimy postęp w działaniach stowarzyszeniowych ze wszystkimi naszymi partnerami wschodnimi. Tak, jak prezydent Komorowski, mam nadzieję, że ten cel - stowarzyszenia politycznego i integracji ekonomicznej z partnerami wschodnimi będzie zrealizowany – zaznaczył szef KE.

Poleć znajomemu