Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 lipca 2013

"Powstanie Warszawskie - waleczny akt solidarności"

  |   Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie Uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie

Powstanie Warszawskie było walecznym aktem niebywałej narodowej solidarności. Do walki stanęli wszyscy ponad podziałami politycznymi i organizacyjnymi przynależnościami - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas środowych uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. 

 

W ramach uroczystości została odprawiona msza święta, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Odbył się również apel poległych.

 

Prezydent podkreślił, tylko w Powstaniu Warszawskim panował bez reszty duch narodowej solidarności. - Ten duch dostarczał walczącym dodatkowej motywacji i siły do walki. A kiedy walka została przegrana, ten duch solidarności nie pozwolił zatrzeć pamięci o Powstaniu. Trwała ona na przekór propagandzie PRL-u i przypominała o zapisanym powstańczą krwią testamencie Polski Walczącej - zaznaczył.

 

Zobacz także: Wystąpienie przy Pomniku Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski wspomniał, że będzie obchodzona 70. rocznica Powstania Warszawskiego, 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, a także 25. rocznica odzyskania ponownie wolności w 1989 r.

 

- Te rocznice niosą wielka szansę opowiedzenia światu fascynującej historii Armii Krajowej i szerzej - całego polskiego czynu zbrojnego tamtych trudnych wojennych lat - mówił.

 

Prezydent zaapelował o postawę jedności narodowej i solidarności w obchodach przyszłorocznych rocznic. Zapowiedział jednocześnie, że już wkrótce – w porozumieniu z powstańczym środowiskiem, zaproponuje konkretne formy rocznicowych przygotowań. - Wierzę, że wzorując się na powstańczej solidarności, wszyscy razem dołożymy starań, by siedemdziesiąta rocznica Powstania Warszawskiego była najpiękniejszym wyrazem hołdu złożonego jego żołnierzom i całemu heroicznemu miastu. Była złożona w imię naszej wolnej wspólnej Ojczyzny! - akcentował Bronisław Komorowski.

 

Prezydent dziękował żyjącym uczestnikom Powstania za heroizm, za niezłomność, za ofiarę krwi, za to, że walczyli – pokazując światu i kolejnym polskim pokoleniom, że wolność jest wartością najwyższą.

 

- Dziękujemy za to, że walczyli z wiarą i nadzieją, na budowanie suwerennego państwa polskiego. Te nasze uczucia sprawiają, że co roku od lat tak wielu mieszkańców stolicy i całej Polski przybywa tutaj oddać hołd Ich poświęceniu i tragicznym losom Warszawy - mówił Bronisław Komorowski.

 

- W tym historycznym miejscu, jakim jest Plac Krasińskich, stajemy wspólnie z dumą i z szacunkiem, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego w 69-tą rocznicę jego wybuchu - powiedział prezydent.

 

W uroczystościach wzięli udział uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, także Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński i Maciej Klimczak, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, przedstawiciele wojska, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

 

Poleć znajomemu