Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 sierpnia 2013

"Pamiętajmy o cywilnych ofiarach Powstania"

  |   Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - polowa msza święta Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - polowa msza święta Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - polowa msza święta Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - polowa msza święta Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - polowa msza święta Uroczystość przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - polowa msza święta

Aby mieć pełny obraz Powstania Warszawskiego trzeba pamiętać nie tylko żołnierzach ginących w walce, z bronią w ręku, ale też o cywilach, którzy ginęli w wyniku masowych mordów będących skutkiem Powstania  – mówił prezydent Bronisław Komorowski przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

 

W swoim wystąpieniu prezydent wskazywał, że jest w Warszawie jeszcze sporo miejsc, które budują materialną pamięć o Powstaniu Warszawskim. - Takim najbardziej znanym, a jednocześnie najbardziej przerażającym, przemawiającym do wyobraźni ludzkiej są słynne schody z białego marmuru na Skarpie Wiślanej, w pobliżu ul. Książęcej. Na tych schodach jest krwawa plama, dziś rdzawa, plama krwi żołnierza Powstańca Warszawskiego, który z bronią w ręku walczył z wrogiem - mówił. Zobacz także: Wystąpienie na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

 

Prezydent zaznaczył, że na szczęście w Warszawie jest już coraz mniej miejsc, które przypominają tamte chwile, dzisiaj Warszawa zabliźnia swoje rany. - Ale długo będą tkwiły rany w sercach ludzkich, długo będzie trwała pamięć ludzka i długo będzie znajdowała ona wzmocnienie w takim materialnym wymiarze naszej pamięci - powiedział. Prezydent dodał, że takim wymiarem materialnym jest też Muzeum Powstania Warszawskiego.

W opinii Bronisława Komorowskiego, warto pamiętać, że są także inne miejsca będące kotwicami naszej pamięci, które nas zachęcają do refleksji, do myśli, do pamiętania, do modlitwy także za tych którzy wtedy zginęli. I - jak dodał - taką naturalną kotwicą pamięci są cmentarze.

 

Zwrócił uwagę, że jest taki cmentarz w Warszawie, który nie może dać szansy zindywidualizowanej pamięci, który powinien być symbolem często bezimiennych nie tylko bohaterów, ale przede wszystkim ofiar z czasów Powstania Warszawskiego. - To jest Cmentarz tutaj na Woli - zaznaczył.

 

- Jesteśmy w miejscu szczególnym, gdzie pochowano i żołnierzy z 1939 roku z obrony Warszawy, i żołnierzy ginących w czasie ofensywy styczniowej w 1945 roku, ale przede wszystkich tutaj chowano mieszkańców Warszawy, także Żydów z Getta Warszawskiego - mówił.
 
- Warto w tym miejscu powiedzieć, że aby móc mieć pełny obraz, w pełni rozumieć, w pełni przeżywać Powstanie Warszawskie trzeba pamiętać – nie o drugiej stronie medalu, bo to ta sama strona medalu – o dodatkowym istotnym elemencie jakim była nie tylko śmierć w walce żołnierzy z bronią w ręku i śmierć osób cywilnych, którzy masowo ginęli w wyniku masowych mordów, które przecież były skutkiem Powstania Warszawskiego. Musimy o tym pamiętać - podkreślał prezydent.


Bronisław Komorowski zaznaczył, że trzeba powiedzieć o tym niejednoznacznym losie ludności cywilnej, bo przecież w jakiejś mierze w czasie Powstania Warszawskiego wszyscy byli żołnierzami, bo powstanie, tak, jak każdy akt zbrojny wychodzący z podziemia - partyzantka, konspiracja nie mogą istnieć bez poparcia ludności cywilnej.


- Tak było i w Warszawie. Warszawiacy przeżywali euforię pierwszych sukcesów, ale także gehennę i dramat mordów na niespotykaną skalę w całej Warszawie, a szczególnie tutaj w dzielnicy Wola - podkreślił.

 

Prezydent zwracał uwagę, że trzeba pamiętać o cywilach, którzy udzielali wsparcia pod każdym względem dzieląc się żywnością, dając schronienie, także oparcie moralne i zapłacili za to straszliwa cenę.


- Jest wielkim zadaniem nas wszystkich, aby w naszych sercach i umysłach istniał ten zrównoważony obraz tamtych dni, żeby było jasne jak straszną cenę trzeba było zapłacić za żołnierskie prawo do walki o polską wolność. Myślę, że jesteśmy bardzo wiele wspólnie winni tym ludziom, którzy tutaj najczęściej w sposób bezimienny spoczęli na zawsze - mówił. 


Prezydent dziękował tym wszystkim za działania na rzecz zmiany tego miejsca, tego szczególnego cmentarza. Szczególnie dziękował Wandzie Traczyk-Stawskiej, kierującej komitetem społecznym ds. cmentarza, który postawił sobie za cel zbudowanie tutaj miejsca – kotwicy naszej polskiej pamięci o ofiarach Powstania Warszawskiego. Prezydent dziękował też władzom miasta, wojewodzie mazowieckiemu, Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Towarzystwu Przyjaciół Woli za gotowość na rzecz odpowiedniego ukształtowania tego miejsca, tak aby ono miejscem refleksji, modlitwy i pamięci polskiej i o heroicznej stronie Powstania, i o tej najstraszniejszej, najdramatyczniejszej jaką był los ludności cywilnej.

 

Uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę ekumeniczną. Później metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił polową mszę świętą.

 

Po mszy prezydent wysłuchał koncertu pieśni i piosenek powstańczych.

 

W uroczystości wzięli udział szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, minister Maciej Klimczak, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy Warszawy.

 

Poleć znajomemu