Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 września 2013

"Indonezja ważnym partnerem Polski"

  |   Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - rozmowy dwustronne Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - rozmowy dwustronne Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - rozmowy dwustronne Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - rozmowy dwustronne Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - podpisanie dokumentów Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - oświadczenia dla mediów Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce - oświadczenia dla mediów Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce Prezydent Indonezji z wizytą w Polsce

Indonezja jest ważnym partnerem Polski i mam nadzieję, że wzajemnie, co wynika z roli odgrywanej przez Indonezję w Azji, a także w światowej polityce międzynarodowej oraz potencjału demograficznego, politycznego i ekonomicznego – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z goszczącym w Polsce prezydentem Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono. Obaj prezydenci zadeklarowali wolę dalszego rozwijania współpracy w różnych obszarach.

 

Prezydent Indonezji wraz z Małżonką przebywał z oficjalną jednodniową wizytą w Polsce na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przed południem obyła się ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, a następnie rozmowy Par Prezydenckich i rozmowy plenarne delegacji.

 

- Chcemy szukać możliwości politycznych ram dla współpracy – powiedział Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej. Jak dodał, wizyta prezydenta Indonezji oznacza intensyfikację dialogu politycznego i współpracy politycznej.

 

W ocenie polskiego prezydenta, do pogłębionej współpracy zachęca także wspólnota doświadczenia demokratyzacji obu krajów.

 

Prezydenci wymienili również opinie na temat możliwości pogłębienia współpracy gospodarczej. Wśród obszarów współpracy Bronisław Komorowski wymienił m.in. przemysł obronny, a także rolnictwo, rybołówstwo, naukę i szkolnictwo wyższe.


- Dziękuję Panu Prezydentowi za wizytę i jestem przekonany, że to jest początek procesu daleko idącej intensyfikacji relacji politycznych i gospodarczych między naszymi krajami – podkreślił Bronisław Komorowski.
 

Zobacz także: "Polska bramą do gospodarczej obecności w całej UE" Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono podkreślił, że celem jego przyjazdu do Polski jest wzmocnienie relacji dwustronnych i partnerstwa. – Relacje między naszymi krajami są na dobrym poziomie i dalej się rozwijają. Jednak uzgodniliśmy, że możemy jeszcze bardziej je rozwinąć w najbliższej przyszłości – powiedział. Do obszarów, w których współpraca może być wzmacniana zaliczył inwestycje, handel, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, a także przemysł wydobywczy i energetyczny, również w sektorze energii odnawialnej oraz edukację i turystykę.

 

W obecności prezydentów Komorowskiego i Yudhoyono zostały podpisane dwa dokumenty dwustronne: 

  • Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Republiki Indonezji o współpracy rolniczej; 
  • Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Morskich i Rybołówstwa Republiki Indonezji o współpracy w dziedzinie rybołówstwa.

Po południu Susilo Bambang Yudhoyono rozmawiał z marszałkiem Senatu, a także Prezesem Rady Ministrów.

 

Wieczorem prezydent Komorowski wraz z Małżonką wydał oficjalny obiad na cześć gościa i jego Małżonki.

Poleć znajomemu