Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 września 2013

W sobotę Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry

W sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną Komorowską weźmie udział w akcji „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”. Ponadto w kilkuset miejscowościach w Polsce będą czytane wybrane utwory Aleksandra Fredry.

 

Prezydent weźmie udział w inauguracji akcji w Ogrodzie Saskim w sobotę o godz. 11.30. a także w jej zakończeniu o godz. 21.00.


„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zobacz mapę miejscowości uczestniczących w akcji: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/aleksander-fredro/uczestnicy-akcji/
 

W liście zachęcającym do udziału w tegorocznej akcji Prezydent RP zaprosił do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. - Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą – zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

Prezydent przypomina, że Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń; od lat jest wystawiany na scenie, ekranizowany, można go również czytać z rodziną, znajomymi, wspólnie albo w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w parku, w ogrodzie, w domu.
 

- Niech 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem – zaapelował prezydent.
 

Czytaj więcej o akcji: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/
 

Przed rokiem w ramach akcji wspólnie czytano strofy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Inicjatywa cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. W całym kraju przyłączyło się do niej wiele miast, miasteczek i małych miejscowości.

 

Zaproszenie do Ogrodu Saskiego w Warszawie:

 

Poleć znajomemu