Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 września 2013

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze

W niedzielę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Pałac Prezydencki i Belweder były otwarte dla zwiedzających. Mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający stolicę mogli odwiedzić miejsca, w których pracuje prezydent Bronisław Komorowski.

 

Kancelaria Prezydenta RP po raz pierwszy wpisuje się w inicjatywę Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.


21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Tegoroczne EDD zbiegają się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa - ogólnopolski koordynator EDD - chce zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

 

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogli obejrzeć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki - między innymi Salę Kolumnową, Salę Obrazowa, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką.
 

Zobacz także: Otwarcie Sali Chorągwianej Można było zwiedzić także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Salę tę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku oraz jeden z historycznych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja, wydanych 30 kwietnia 1981 roku w Warszawie przez Komisję Kultury Regionu Mazowsze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
 

Zobacz także: Obrazy z Rogalina w Pałacu Prezydenckim Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego Miłośnicy sztuki mogli podziwiać obrazy z Galerii Rogalińskiej, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona oraz zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże i monastyry tego wielkiego artysty.
 

Ponadto w Pałacu można było zwiedzić również okolicznościową wystawę poświeconą najbitniejszemu polskiemu komediopisarzowi Aleksandrowi hrabiemu Fredrze, zorganizowaną w 220. rocznicę urodzin. Na wystawie, która powstała dzięki Fundacji rodu Szeptyckich, Domu Komedii A. Fredry, Bibliotece Narodowej i KPRP można zobaczyć m.in. rękopisy autora, Złoty Krzyż Virtuti Militari, którym Aleksander hrabia Fredro został odznaczony, z rozkazu Napoleona, 20 grudnia 1812 roku, pieczęć herbową Aleksandra Fredry, portrety, fotel pisarza i wiele unikalnych pamiątek pochodzących z prywatnych zbiorów rodzinnych.
 

Z kolei w Belwederze można było zobaczyć m.in. Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, Salę Orderu Virtuti Militari oraz Kaplicę Belwederską.

 

Zobacz także: Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego  Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego urządzono w pomieszczeniu, w którym w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części, używanej przez rodzinę Marszałka. W gabinecie Józef Piłsudski pracował, przyjmował oficerów Adiutantury Generalnej i Kancelarii Cywilnej, prowadził narady z dowódcami i podkomendnymi. Wyposażenie gabinetu stanowi oryginalne biurko z lampkami i kałamarzem, fotel Marszałka oraz drugi fotel dla gości przy biurku, a także łóżko z szafką nocną.

 

Marszałek Józef Piłsudski mieszkał i urzędował w Belwederze przez 13 lat - od 1918 do 1922 r., a później od 1926, z przerwami, do śmierci w 1935 r. Na przestrzeni lat funkcje pomieszczeń i sprzęty, z których korzystał Marszałek, zmieniały się wielokrotnie, dlatego nie było możliwe zrekonstruowanie autentycznego gabinetu, saloniku i pokoju adiutanta, określanych wspólnym mianem gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdecydowano się więc na ich odtworzenie.
 

Poleć znajomemu