Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 8 września 2013

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim i Belwederze

  |   Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Pałac Prezydencki - dzień otwarty Belweder - dzień otwarty Belweder - dzień otwarty Belweder - dzień otwarty Belweder - dzień otwarty Belweder - dzień otwarty Belweder - dzień otwarty

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Pałac Prezydencki i Belweder były w niedzielę otwarte dla zwiedzających. Mieszkańcy Warszawy i turyści mogli   obejrzeć miejsca, w których pracuje prezydent Bronisław Komorowski.

 

Kolejny dzień otwarty w niedzielę - 15 września 2013.

 

Kancelaria Prezydenta RP po raz pierwszy wpisuje się w inicjatywę Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.


21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Tegoroczne EDD zbiegają się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa - ogólnopolski koordynator EDD - chce zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.


W ubiegłym roku w Europejskie Dni Dziedzictwa zaangażowało się ponad 390 miejscowości z całej Polski, odbyło się 1642 imprez, w których uczestniczyło blisko 300 tysięcy osób.
 

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

 

Poleć znajomemu