Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 8 września 2013

Podziękowania za udział w „Narodowym Czytaniu”

Szanowni Państwo!

 

Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy w tym roku przyłączyli się do akcji „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”.

 

Nie było województwa, a być może i powiatu, w którym nie czytałoby się utworów Fredry – od rana do późnej nocy. Rynki, place, skwery, biblioteki w każdej części Polski zapełniły się Papkinami, Cześnikami, huzarami, Klarami, Jowialskimi i innymi postaciami, które stworzyła genialna wyobraźnia Aleksandra Fredry. Czytano komedie, ale też wiersze, bajki, pamiętniki. Zmieniały się tytuły, gatunki literackie, miejsca, zmieniali się bohaterowie, nie zmieniało się tylko jedno – genialny tekst Fredry, który nas, Polaków, połączył.

 

Zobacz także: „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro” Iluminacja z okazji "Narodowego Czytania" „Literatura spoiwem wspólnoty narodowej” Powszechność tej akcji raz jeszcze udowodniła, że kochamy literaturę narodową, że chcemy jej słuchać, chcemy ją czytać – wspólnie. Kod kulturowy, który wyróżnia nas jako naród, wciąż jest odczytywany i przekazywany z pokolenia na pokolenia również i dziś. To wielka wartość.

 

Na osobne uznanie zasługuje zaangażowanie się bibliotek. To właśnie one, te miejskie, szkolne, gminne, wiejskie biblioteki miały swój wielki udział w powodzeniu tej akcji. Ukazuje to wielkie kulturotwórcze znaczenie tych placówek. Udowadnia, jak bardzo są one potrzebne.

 

Narodowe Czytanie przyniosło olbrzymi ładunek uczuć i emocji – od radości, poprzez zabawę, po refleksję. Czytaniu towarzyszyło wiele wydarzeń cementujących lokalne społeczności. Niektóre przedsięwzięcia, zwłaszcza te w małych miejscowościach, organizowane oddolnie, z inicjatywy mieszkańców, budziły podziw, wzruszały, spajały lokalne wspólnoty. Im dziękuję szczególnie.

 

Raz jeszcze dziękuję za to czytelnicze pospolite ruszenie, dziękuję samorządom za spontaniczną reakcję, tak ważną dla naszej narodowej kultury. Bo w kulturze liczy się dynamika, ruch myśli, ferment. I taki myślowy ferment, który sprawia przy okazji tak wiele przyjemności, tak wiele radości z bycia razem, ten pozytywny ferment objawił się w całym kraju. A nawet poza jego granicami, gdyż w tym roku w Kijowie Fredrę czytały polskie i ukraińskie dzieci.

 

Chcę podziękować polskim mediom: stacjom radiowym, telewizyjnym, tym prywatnym i publicznym, prasie, serwisom internetowym, które włączyły się w szerokie informowanie o Narodowym Czytaniu. Dziękuję wszystkim!

 

Bardzo dziękuję Polskiemu Radiu, które od początku tej akcji jest naszym partnerem, a które po raz kolejny dowiodło, że chce misję publiczną realizować w pełni, wspiera na wszystkich swoich antenach kulturę narodową.

 

Już teraz zapraszam wszystkich Państwa do Narodowego Czytania za rok. Do czytania dzieł Henryka Sienkiewicza, pokrzepiciela polskich serc, wielkiego reżysera naszej narodowej, historycznej wyobraźni. Ale, czekając na Narodowe Czytanie, można przecież przez cały rok czytać Mickiewicza, Fredrę i innych autorów. Warto przez cały rok mieć kontakt z książką, literaturą, z pięknem polskiego języka. Serdecznie do tego namawiam.
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Bronisław Komorowski

 

Poleć znajomemu