Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 października 2013

Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska”

  |   Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska” Gala z okazji 20-lecia „Sprzątania Świata-Polska”

Prezydent Bronisław Komorowski podczas gali z okazji 20-lecia programu społecznego „Sprzątanie Świata-Polska” przekonywał, że każdy ponosi odpowiedzialność za to, jak wygląda świat wokół nas. Wskazywał  na znaczenie budowania wrażliwości w tym zakresie.


Prezydentowi podczas wtorkowej uroczystości towarzyszyła Małżonka.


Bronisław Komorowski został uhonorowany przez Fundację Nasza Ziemia, która koordynuje w Polsce kampanię „Sprzątanie świata”, statuetką „Przyjaciel Ziemi”. Nagroda jest przyznawana osobom, instytucjom, firmom wspierającym edukację ekologiczną i promującym postawy sprzyjające poszanowaniu środowiska.

 

Pierwsza Dama Anna Komorowska otrzymała obraz autorstwa 5-letniej dziewczynki przedstawiający dąb rosnący w Zakroczymiu.
 

Prezydent dziękował za 20 lat akcji, podkreślając jej wielkie osiągnięcia oraz wskazując na dobre emocje i skojarzenia jakie budzi. Przekonywał, że dzięki tej akcji nastąpiła głęboka zmiana mentalności, poglądów, zachowań ludzi i wrażliwości w tym obszarze.
 

Bronisław Komorowski wskazywał, że każdy z nas ma cząstkę odpowiedzialności za to, jak wygląda świat wokół niego: czy jest światem ładu czy bałaganu, czy jest światem czystym czy brudnym, czy jest światem ładnym czy szpetnym. – To od nas zależy – przekonywał.
 

- Ale wszyscy wiemy, że wiele do zrobienia ma także zbiorowość, wspólnota, jaką stanowi samorząd, gmina, miasto, państwo – podkreślił.
 

Prezydent ocenił, że dzięki nowej ustawie „śmieciowej” coraz więcej śmieci trafia na wysypiska, a nie do lasów. Jak dodał, jakości polskiego krajobrazu ma sprzyjać zaproponowana przez niego zmiana niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.
 

- Działania ustawowe połączone z budowaniem wrażliwości nas wszystkich to jest droga do pięknej i czystej przyszłości – podkreślił prezydent. 

 

 

 

- Jestem wzruszona i dumna – mówiła inicjatorka akcji Mira Stanisławska-Meysztowicz. Dziękowała Prezydentowi RP za honorowy patronat nad programem, a także wszystkim, którzy angażowali się w „Sprzątanie Świata” przez te 20 lat. - I bądźcie z nami przez następne 20 lat co najmniej – apelowała.

 

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu „Kontra”, który zaprezentował zaproszonym gościom fragment spektaklu „Anioły Ziemi”, który opowiada o związku istot ziemskich z planetą.
 

Podczas gali wystąpił Wojciech Młynarski, który przypomniał słowa piosenki napisanej specjalnie na inaugurację akcji 20 lat temu oraz zespół muzyczny Recycling Band. W Sieni Głównej Pałacu Prezydenckiego została otwarta także wystawa plakatów, które powstały w związku z akcją, autorstwa m.in. Andrzeja Pągowskiego.
 

Poleć znajomemu