Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 19 października 2013

Obchody 200. rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego

  |   Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Otwarcie wystawy w Muzeum Wojska Polskiego Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Złożenie wieńca przy pomniku księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim Od piątku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana jest okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego Od piątku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana jest okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego Od piątku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana jest okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego Od piątku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana jest okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego Od piątku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana jest okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego

W 200. rocznicę bohaterskiej śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w Bitwie Narodów pod Lipskiem, prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Usque ad finem. Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem” w Muzeum Wojska Polskiego. Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci naczelnego wodza armii Księstwa Warszawskiego.

 

Otwierając wystawę prezydent podkreślił, że warto podtrzymywać pamięć o ks. Józefie Poniatowskim, bo to postać niezwykła, wykraczająca swoim dorobkiem, oddziaływaniem, życiorysem, postawą, legendą, poza obszar polskiej kultury i tradycji wojskowej.


- Ks. Poniatowski był człowiekiem wybitnym. Wybitnym wojskowym, ale także świetnym organizatorem, administratorem. Był ówczesnym ministrem wojsk polskich, człowiekiem, który potrafił myśleć strategicznie. Jest więc książę postacią nietuzinkową, wartą stałego przypominania, bo jego dorobek, postawa życiowa, a także czysto wojskowa powinny służyć nam współczesnym. Ks. Poniatowski jest też symbolem honoru i fantazji, takiej kawaleryjskiej, ułańsko-szwoleżerowej, która łączyła odwagę żołnierza i radość życia. Jednocześnie był też człowiekiem niesłychanie odpowiedzialnym, dlatego warto go czynić w dalszym ciągu wzorcem do naśladowania - powiedział Bronisław Komorowski.


Jednym z najciekawszych eksponatów wystawy jest wypożyczony z berlińskiego Muzeum Historii Niemiec monumentalny obraz Artura Nikutowskiego "Ostatnie godziny bitwy pod Lipskiem". Ostatnim chwilom życia księcia poświęcone są też trzy inne obrazy - Jana Bogumiła Plerscha ukazujący przeprawę księcia przez rzekę Pleissę, Januarego Suchodolskiego przedstawiający Poniatowskiego tuż przed skokiem do Elstery i obraz nieznanego malarza ukazujący już sam skok do rzeki.


Na ekspozycji znajdują się też grafiki przedstawiające różne epizody kampanii w Niemczech oraz poświęcone śmierci ks. Poniatowskiego. Towarzyszą im egzemplarze broni, jaką posługiwali się oficerowie Księstwa Warszawskiego, a także portret księcia w mundurze paradnym, pod którym umieszczono należący do niego pistolet skałkowy, szablę, którą miał otrzymać od marszałków Francji w dowód uznania talentu dowódczego oraz tzw. kapciuch na tytoń.
 

 

Po wizycie w muzeum prezydent Komorowski i ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler złożyli kwiaty przy pomniku Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. - Książę Józef Poniatowski był szczególną postacią, nie tylko dlatego, że łączył i łączy w dalszym ciągu tradycje wojskowe polskie i francuskie, ale także dlatego, że pozostał po upływie 200 lat wzorcem polskiego honoru - mówił prezydent. Podkreślił, że Poniatowski był także człowiekiem zaangażowanym w sprawy publiczne. - Nie tylko potrafił dzielnie walczyć i zginąć, kiedy trzeba było, ale również dobrze pracować - zaznaczył. Przypomniał też, że Poniatowski - nie stroniący od różnych rozrywek - umiał cieszyć się życiem. - Był człowiekiem pełnym fantazji, humoru i akceptacji życia - dodał prezydent.

Podczas uroczystości, która rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego i Marsylianki, ambasador Buhler zwrócił uwagę, że Poniatowski był jedynym generałem obcego państwa, który otrzymał buławę marszałka Cesarstwa Francuskiego. - Marszałek Poniatowski pozostaje jednym z najznamienitszych przykładów bliskiej więzi, jaka od dawna łączyła nasze wojska. Wojsko polskie i francuskie nigdy nie starły się między sobą na polu bitwy - przypomniał ambasador Francji.

W uroczystości przed pomnikiem Poniatowskiego wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, generalicja Wojska Polskiego, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer oraz uczniowie i poczty sztandarowe szkół noszących imię księcia. Obok pomnika warty honorowe zaciągnęli żołnierze oraz rekonstruktorzy z Wojskowej Akademii Technicznej ubrani w stroje Legii Nadwiślańskiej.

Zobacz także: Koncert ku czci księcia Józefa Poniatowskiego Uroczyste otwarcie apartamentu księcia Józefa W ramach obchodów uroczystości rocznicowych w środę, w Pałacu Prezydenckim odbył się koncert poświęcony pamięci księcia Poniatowskiego, a od piątku do poniedziałku na fasadzie Pałacu można oglądać okolicznościową iluminację.  (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu