Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 listopada 2013

"Stan relacji między Polską a Turcją jest bardzo dobry"

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Turcji Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Turcji Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Turcji Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Turcji Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Republiki Turcji

Prezydent Bronisław Komorowski i premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan, którzy rozmawiali w piątek w Warszawie zgodzili się, że stan relacji między oboma krajami jest bardzo dobry, jednak istniejący w nich potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany.

 

- Tematem rozmowy były stosunki dwustronne między Polską i Turcją, w tym relacje polityczne, gospodarcze i kulturalne - podkreślił w rozmowie z PAP minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe, Jaromir Sokołowski. Komorowski i Erdoğan - jak zaznaczył - "zgodzili się, że stan relacji między oboma krajami jest bardzo dobry, jednak istniejący w nich potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany".

 

Polski prezydent - podał Sokołowski - podkreślił "zainteresowanie Polski dalszym rozwojem relacji z Turcją, państwem o rosnącym znaczeniu politycznym w regionie, z szybko rozwijającą się gospodarką i coraz bardziej chłonnym rynkiem wewnętrznym". - Zaznaczył też zainteresowanie polskich firm nawiązaniem i rozwojem kontaktów z Turcją. Duży potencjał leży również w branży turystycznej – mówił Jaromir Sokołowski.

 

Jak dodał, Bronisław Komorowski przypomniał również o wsparciu Polski dla tureckiej akcesji do UE. - Omówiono także kwestie regionalne, w tym stosunki z UE, Ukrainą i Rosją - poinformował prezydencki minister.

 

Prezydent Komorowski - mówił minister Sokołowski - wyraził ponadto satysfakcję z zaplanowanej na marzec 2014 oficjalnej wizyty w Turcji, podczas której m.in. zainaugurowane zostaną uroczyste obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. (PAP)

 

Poleć znajomemu