Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 listopada 2013

"Jedność gwarancją bezpieczeństwa Europy"

  |   Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?” Konferencja „Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?”

Jedność świata zachodniego jest największą gwarancją bezpieczeństwa Europy - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem szanse na realizację ma koncepcja "budowania wspólnej przestrzeni gospodarczej i politycznej" obejmującej Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę.

 

Bronisław Komorowski otworzył w czwartek w Pałacu Prezydenckim konferencję "Jaka polityka bezpieczeństwa i obrony dla Europy?", podczas której omówione zostaną polskie oczekiwania wobec grudniowego szczytu Unii Europejskiej, poświęconego Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Konferencja organizowana została przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Zakład Studiów Strategicznych ISM UW. Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele parlamentu i ministerstw, naukowcy, przedstawiciele ośrodków pozarządowych, dziennikarze, doktoranci i studenci. Uczestniczyli w niej także Szef BBN Stanisław Koziej oraz Doradca Prezydenta RP Roman Kuźniar.

 

Zdaniem prezydenta, obecnie "jesteśmy pomiędzy nadziejami a obawami, między sceptycyzmem a entuzjazmem" dotyczącym roli Stanów Zjednoczonych w życiu Polski w ramach integracji europejskiej i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

Bronisław Komorowski wskazał, że Polska zabiega o to, by "nie uwalniając Stanów Zjednoczonych z dbałości o wspólne bezpieczeństwo całego świata zachodniego, szukać sposobów na wzmocnienie tego bezpieczeństwa poprzez wzmocnienie wspólnotowej polityki bezpieczeństwa i obrony".

 

Jego zdaniem inne strategiczne wyzwania stojące przed Polską, UE i światem zachodnim to "koncepcja, która ma szansę na realizację, budowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, ale i politycznej, świata zachodniego obejmującej Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę". Ta koncepcja, jak mówił, jest odpowiedzią na rysujące się zmiany w konstrukcji zarządzania bezpieczeństwem m.in. pod wpływem decyzji USA.

 

- Chcemy potwierdzić to, że jedność świata zachodniego jest największą szansą i gwarancją bezpieczeństwa Europy - oświadczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaznaczył, że Polsce zależy "na utrzymaniu równowagi pomiędzy entuzjazmem w stosunku do integracji europejskiej, a entuzjazmem lokowanym w tych elementach bezpieczeństwa, które wiążą się z pozycją Stanów Zjednoczonych".

 

Według niego, prezydent USA wyraził "absolutne zainteresowanie Stanów Zjednoczonych, aby Europa zdobyła się na zbudowanie skuteczniejszego mechanizmu zarządzania i wyznaczania celów w obszarze bezpieczeństwa i obrony".

 

Bronisław Komorowski przyznał, że może wiązać się to ze zmianami w polityce Stanów Zjednoczonych. - Obawiamy się przesunięcia tych akcentów, obszarów szczególnego zainteresowania i zaangażowania w kierunku Azji - powiedział. Jego zdaniem Polska ma także obowiązek uczestniczenia w dyskusji, "czym zastąpić dotychczasową strukturę zarządzania bezpieczeństwem w obliczu być może występującej wyraźnej tendencji w polityce Stanów Zjednoczonych, przesuwania centrum zainteresowania z Europy do Azji". (PAP, inf. własna)

 

Czytaj także na stronie BBN.

 

Poleć znajomemu