Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 listopada 2013

Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej

  |   Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP Wręczenie Nagród "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim z udziałem Prezydenta RP

Były sędzia TK Jerzy Stępień, dziennikarka Edyta Krześniak, pisarka Małgorzata Rejmer i redaktor licealnego periodyku Bartłomiej Pograniczny to laureaci pierwszej edycji Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. Nazwiska zwycięzców ogłoszono w czwartek podczas uroczystej gali w stołecznym Teatrze Polskim, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

W swoim wystąpieniu prezydent przytoczył słowa Teresy Torańskiej, w których opowiadała o początkach swojej kariery dziennikarskiej. - Padło tam naprawdę bardzo mądre zdanie, że czasami o wszystkim albo o bardzo wielu sprawach decyduje to, czy się w odpowiednim momencie spotka odpowiedniego człowieka. Myślę, że to jest doświadczenie wielu z nas, także i moje. Kwestia spotkania człowieka, który może być wzorcem, człowieka, który może być źródłem doświadczenia, źródłem inspiracji, ważnym punktem odniesienia - powiedział prezydent. Zobacz także: Order Odrodzenia Polski dla Teresy Torańskiej

 

Wyraził także przekonanie, że na gali jest obecnych wiele osób, które były rozmówcami Teresy Torańskiej, a nie tylko jej czytelnikami. Podkreślił, że dla niego "niesłychanie ważne i fascynujące" było to, że w jej tekstach można było wyczuć pragnienie "dociekania prawdy". Zdaniem prezydenta dało się wyczuć, że "dziennikarka nie stawia z góry tezy".

 

Kapituła konkursu, której przewodniczy Leszek Sankowski, mąż słynnej dziennikarki, a dziś szef fundacji jej imienia, przyznała nagrody w czterech kategoriach.

 

W kategorii "młody talent dziennikarski" nagrodzono Bartłomieja Pogranicznego za wywiad opublikowany w "Batoraku", periodyku Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego. Nagrodzony wywiad to rozmowa z Danielem Olbrychskim.

 

W kategorii "najlepszy materiał dziennikarski" doceniono Edytę Krześniak za reportaż "Afera Antybiotykowa" - dotyczący nielegalnego handlu środkami farmakologicznymi i podawania antybiotyków zdrowym zwierzętom w celu stymulacji wzrostu.

 

W kategorii "najlepsza książka" nagrodzono Małgorzatę Rejmer za "Bukareszt. Kurz i krew". Jak uzasadniło jury, nagrodę przyznano m.in. za "historię miasta i jego mieszkańców naznaczoną ponurym wspomnieniem totalitaryzmu".

 

W kategorii "działalność publiczna" uhonorowano byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia. Jak uzasadniał redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis, nagrodzono tym samym człowieka, który "nie waha się mówić, niezależnie od tego czy to jest sprawa lustracji, czy OFE". (PAP)

Poleć znajomemu