Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 listopada 2013

"Media mają udział w demokratyzowaniu Polski"

  |   Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego Prezydent Bronisław Komorowski na gali wręczenia Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego

Mariusz Szczygieł - reportażysta "Gazety Wyborczej" - otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest ona przyznawana autorom materiałów dziennikarskich wpływających na świadomość Polaków.

 

W uroczystej gali wręczenia nagród w Warszawie wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, a także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Janusz Piechociński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Prezydent przypomniał postać patrona nagrody - Woyciechowski był założycielem Radia ZET. - Nagroda, tak pięknie kojarzona z osobą Andrzeja Woyciechowskiego, jest w sposób ścisły związana z pierwszym radiem (...) niepaństwowym, które powstało w Warszawie, z samymi początkami naszego trudnego zmagania o mądrze zagospodarowaną wolność - podkreślił.

 

Prezydent zaznaczył, że przypadająca w przyszłym roku 25. rocznica "polskiej wolności" będzie też świętem dziennikarzy. - To może być i powinno być przeżywaniem także problemu wolności słowa i udziału mediów w demokratyzowaniu Polski - uznał.

 

Po wręczeniu nagród Bronisław Komorowski pogratulował laureatowi. - Chciałem się przyłączyć do podziękowań głównie za to, co Mariusz Szczygieł robi w relacjach polsko-czeskich, bo to jest coś bardzo potrzebnego - powiedział dziennikarzom, nawiązując do reportaży Szczygła poświęconych Czechom.

 

Mariusz Szczygieł w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format" opisał historię dzieciobójczyni. Nauczycielka i ekspertka Ministerstwa Edukacji Narodowej 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.

 

Wyróżnienia otrzymali korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji Wacław Radziwinowicz za książkę "Gogol w czasach Google'a" będącą zbiorem relacji korespondenta oraz o. Ludwik Wiśniewski za tekst "Kto niszczy polski Kościół" w "Tygodniku Powszechnym" stanowiący krytyczną analizę działalności o. Tadeusza Rydzyka i jego środowiska.

 

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 r. za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na świadomość Polaków. W kapitule nagrody zasiadają szefowie i reprezentanci najważniejszych polskich mediów oraz członek rodziny Andrzeja Woyciechowskiego. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu