Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 listopada 2013

Spotkanie prezydentów Polski i Francji

  |   Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji Spotkanie prezydentów Polski i Francji

O wileńskim szczycie Partnerstwa Wschodniego, scenariuszach rozwoju sytuacji na Ukrainie, wspieraniu Mołdawii i Gruzji oraz współpracy wojskowej rozmawiali w piątek wieczorem w Belwederze prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande.

 

Minister Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że prezydenci Komorowski i Hollande rozmawiali m.in. na temat zakończonego w piątek III szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, "w tym różnych scenariuszy dotyczących rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz perspektywy ewentualnego podpisania umowy stowarzyszeniowej" tego kraju z UE.

 

- Obaj prezydenci zgodzili się co do konieczności wspierania Mołdawii i Gruzji po parafowaniu przez oba te kraje umów stowarzyszeniowych - podkreślił Jaromir Sokołowski. Dodał, że opowiedzieli się też za tym, "by stworzyć możliwości jak najszybszego podpisania tych umów i wspierania obu krajów na drodze zbliżania się do UE".

 

Gruzja i Mołdawia parafowały w piątek w Wilnie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego umowy stowarzyszeniowe z UE. Wbrew wcześniejszym planom nie podpisano umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

 

Jaromir Sokołowski zaznaczył, że rozmowa Komorowskiego i Hollande`a miała miejsce rok po oficjalnej wizycie, jaką w Polsce złożył prezydent Francji. Obaj przywódcy zadeklarowali wówczas wolę otwarcia nowego rozdziału we wzajemnych stosunkach i pogłębienia polsko-francuskiej współpracy. - Dzisiejsza rozmowa stanowiła znakomitą okazję do podsumowania całorocznego dialogu politycznego i doskonale rozwijającej się wszechstronnej współpracy - podkreślił minister.

 

Prezydenci Polski i Francji dyskutowali też o współpracy wojskowej i "perspektywie dalszej intensyfikacji współpracy wojskowo-technicznej". Omówiona została także współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego i "perspektywa jej intensyfikacji po wyborach parlamentarnych w Niemczech i ustanowieniu nowej koalicji".

 

Prezydent Hollande zaprosił ponadto Komorowskiego na uroczyste obchody 70. rocznicy lądowania Aliantów w Normandii w czerwcu 2014 roku. Prezydent Polski zaproszenie przyjął - poinformował Jaromir Sokołowski. (PAP)

 

Poleć znajomemu