Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 grudnia 2013

"Będzie nowy plan działań Polski wobec Ukrainy"

  |   Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Briefing po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że wspólnie z rządem zostanie podjęty wysiłek zbudowania nowego planu działania Polski wobec Ukrainy. Poniedziałkowe spotkanie RBN było poświęcone polityczno-strategicznym wnioskom z kryzysu ukraińskiego.

 

- Uzgodniliśmy z panem premierem, że podejmiemy wysiłek na rzecz zbudowania nowego planu działania Polski jako całości na gruncie zarówno europejskim, na gruncie całego świata zachodniego, ale również w stosunku do Ukrainy i do sąsiedztwa polskiego w tej zmienionej rzeczywistości powileńskiej - powiedział Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem.

 

- Jesteśmy w dalszym ciągu przekonani, że to jest wielkie wyzwanie, ale i wielka odpowiedzialność – praca Polski na rzecz szansy uwieńczenia sukcesem Partnerstwa Wschodniego, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy - dodał prezydent.

 

Zobacz także: "UE czeka na Ukrainę" Bronisław Komorowski wskazywał, że odniósł wrażenie, także po kontaktach z osobami reprezentującymi kluby opozycyjne, że jest szansa na utrzymanie nie tylko wymiany informacji i myśli w sprawach Ukrainy, ale także utrzymanie zasady kompatybilności zachowań polskich polityków w kontaktach z Ukraińcami.

 

Podkreślił, że ważne były konstatacje dotyczące konieczności utrzymania wszystkich kanałów oddziaływania na sytuację na Ukrainie i utrzymania wszystkich kontaktów, które mogą być decydujące dla odegrania przez Polskę pozytywnej roli ułatwiającej Ukrainie powrót do stołu negocjacji i podpisania umowy stowarzyszeniowej.

 

Wyraził przekonanie, że tylko poprzez zdolność do współpracy polskich instytucji, sił politycznych, może wieść - w zmienionej, o wiele trudniejszej rzeczywistości - droga do ponownego otworzenia na siebie Unii Europejskiej i Ukrainy.
 

Prezydent ocenił też, że jeszcze nigdy sprawy zaawansowania Ukrainy w perspektywie zbliżenia do świata zachodniego nie zaszły tak daleko. Jak powiedział, umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina jest wynegocjowana i czeka na podpis. Wskazywał, że są liczące się zmiany w prawodawstwie ukraińskim, łącznie ze zmianami w ustawie o prokuraturze i w ordynacji wyborczej, co może się okazać istotne w przyszłości.
 

Wspomniał też o postawie społeczeństwa ukraińskiego, które wyraźnie sygnalizuje swoją determinację i wolę co do kontynuowania zbliżenia Ukrainy ze światem zachodnim.
 

- To są ogromne atuty i osiągnięcia. Powinniśmy ich bronić, nie ryzykując utraty tych atutów w wyniku niepotrzebnych sporów toczących się w Polsce i na forach międzynarodowych, sporów polsko-polskich – podkreślił Bronisław Komorowski.


Prezydent pytany o nową finansową ofertę dla Ukrainy mówił, że jest obudowywany w tej chwili dialog i kontakt dotyczący pakietu pomocy doraźnej dla Ukrainy.


Bronisław Komorowski był też pytany o nieobecność na posiedzeniu Rady prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Szkoda, że do tego nie doszło. Ale doceniam również ten gest, że jest gotowość rozmowy przez pośredników. Wiem, że pan Ryszard Czarnecki chciał uzyskać możliwość uczestniczenia w pracach RBN, co byłoby to sprzeczne z zasadami – powiedział prezydent. Poinformował, że we wtorek spotka się z Leszkiem Millerem, który nie mógł uczestniczyć w RBN ze względu na pobyt poza granicami kraju, aby przekazać mu główne myśli, główne wnioski płynące z posiedzenia Rady.

 

- Analogicznie jestem skłonny postąpić także w stosunku do pana Jarosława Kaczyńskiego. Bardzo liczę na możliwość rozmowy bezpośredniej – zadeklarował Bronisław Komorowski.

 

- Myślę, że dzisiejsze posiedzenie RBN, także wczorajsza narada u pana premiera są bacznie obserwowane przez polityków ukraińskich, ale nie tylko i w moim przekonaniu, są odbierane jako sygnały świadczące o utrzymaniu się polskiego zaangażowania na rzecz zachodniej drogi dla Ukrainy. I one uwiarygodniają to, co zostało wypowiedziane na szczycie wileńskim przez całą UE - m.in. pod wpływem sformułowanych przez Polskę oczekiwań i propozycji – o utrzymaniu otwartych drzwi dla Ukrainy na wypadek, gdyby zmieniła swoją decyzję – podsumował Prezydent RP.

 

Premier Donald Tusk mówił, że sprawy Wschodu, a przede wszystkim nasze relacje z Ukrainą były zawsze takim obszarem konsensusu politycznego.  - Gra o zbliżenie Ukrainy do Europy i do Polski jest niezwykle skomplikowana ze względu na relacje wewnątrz Ukrainy i relacje Ukrainy z państwami sąsiednimi – ocenił.  - Naszym zadaniem jest dzisiaj zadbać o to, aby ta wielka gra, która toczy się o przyszłość Ukrainy nie zakończyła się jakimś dramatycznym i nieprzewidywalnym do tej pory finałem – powiedział Donald Tusk.

 

Poleć znajomemu