Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 grudnia 2013

Z wiceszefem PiS o koordynacji działań wobec Ukrainy

Prezydent PR Bronisław Komorowski  przyjął w czwartek wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego w ramach konsultacji dotyczących koordynacji polskich działań wobec Ukrainy po Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Konsultacje odbyły się w czasie poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i były kontynuowane w trakcie rozmów Prezydenta z Leszkiem Millerem i Januszem Palikotem.


Prezydent podtrzymuje potrzebę szerokiej współpracy polskich władz,  sił politycznych i organizacji pozarządowych w sprawie Ukrainy, w tym przemodelowania polskich działań wobec nowej sytuacji powstałej po Szczycie Wileńskim.


Zobacz także: Spotkanie z szefem Twojego Ruchu nt. Ukrainy Listy Szefa KPRP do Prezesa PiS w związku z RBN "Będzie nowy plan działań Polski wobec Ukrainy" Prezydent uważa, że podstawą tej współpracy powinna być obrona dotychczasowych osiągnięć polskiej polityki wschodniej, w tym:
 

1. Utrzymanie zaangażowania Polski na rzecz innych państw Partnerstwa Wschodniego – Gruzja, Mołdawia;
2. Utrzymanie akceptacji krajów Unii Europejskiej dla podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą (polityki życzliwie otwartych drzwi dla Ukrainy);
3. Utrzymanie tendencji wzrostu poparcia Ukraińców dla integracji z Unią Europejską, które w ostatnich 3 latach zwiększyło się o 100 procent;
4. Utrzymanie zmian wprowadzonych w prawie ukraińskim, ze względu na perspektywę umowy stowarzyszeniowej, zgodnych ze standardami europejskimi (ze szczególnym uwzględnieniem ustawy o prokuraturze i ordynacji wyborczej);
5. Wzmocnienie pozytywnych tendencji relacji polsko-ukraińskich w wymiarze obywatelskim i narodowym m.in. poprzez podtrzymanie procesu pojednania ponad dramatem grobów wołyńskich.

 

Prezydent uważa, że miejscem takiej współpracy powinna być Rada Bezpieczeństwa Narodowego, podtrzymuje swoją wolę przyjęcia planu działań na rzecz Ukrainy w realiach powileńskich i zadeklarował otwartość na propozycje środowisk opozycyjnych.

 

Dyrektor Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała także, że prezydent mówił także o potrzebie poszukiwania tej koordynacji działań także w kontekście polsko-ukraińskiego pojednania dotyczącego bolesnej historii Wołynia. - Był zainteresowany, na ile środowisko polityczne reprezentowane przez pana Lipińskiego jest też w stanie współtworzyć wspólną politykę w tym zakresie - mówiła dziennikarzom.

 

- Pan prezydent przypomniał także, że miejscem na koordynowanie tych działań jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której miejsce dla prezesa PiS wciąż jest - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.  Jak podkreśliła, w ocenie prezydenta "przemodelowanie polskiej polityki polega na skoordynowaniu działań polskich sił politycznych w rzeczywistości po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także na zsynchronizowaniu działania zarówno sił politycznych, jak i organizacji pozarządowych".

 

Zobacz także: "Premier Włoch wspiera politykę otwartych drzwi dla Ukrainy" O perspektywie rozwoju stosunków UE-Ukraina Prezydent RP rozmawiał także w czwartek z premierem Włoch. Enrico Letta - mówił minister Jaromir Sokołowski - zadeklarował wsparcie dla polityki "otwartych drzwi" dla Ukrainy.

 

Pytana, czy prezydent będzie chciał się spotkać także m.in. z szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną, który w środę był w Kijowie powiedziała, że prezydent jest otwarty na wszelkie spotkanie dot. bieżącej sytuacji na Ukrainie. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu