Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 grudnia 2013

„Pamiętajmy i o tych, którzy dziś walczą o wolność”

  |   Para Prezydencka zapaliła świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła świecę pamięci Para Prezydencka zapaliła świecę pamięci Andrzej Seweryn Daniel Olbrychski Krystyna Janda Artur Siódmiak (fot. Monika Skowrońska) Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

W piątek wieczorem Para Prezydencka zapaliła w oknie Belwederu świecę, która symbolizuje pamięć o ofiarach stanu wojennego. Prezydent apelował do Polaków, aby zapalili świece w oknach, tak aby było widać, że pamiętamy o tamtym bolesnym doświadczeniu.

 

W piątek przypada 32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, zapalili w oknie Belwederu świecę, która symbolizuje pamięć o ofiarach tamtego czasu. Prezydent zwrócił się do Polaków, aby zapalili takie świece w oknach swych domów i w miejscach pracy, tak aby było widać, że pamiętamy o tamtym bolesnym doświadczeniu.

  

Prezydent podziękował wszystkim, którzy taką świecę zapalą. Jednocześnie poprosił, aby zapalając świecę pamięci kierować myśli nie tylko ku tym, którzy ponieśli ofiarę w okresie stanu wojennego, ale również ku tym, którzy łakną dziś wolności, zabiegają o nią i walczą.

 

- To także ci, którzy blisko nas, blisko Polski czekają na lepsze czasy, na możliwość zagospodarowania swojej wolności tak jak to uczyniła Polska 25 lat temu. Myślimy serdecznie i o naszych barciach Białorusinach, myślimy serdecznie także o uczestnikach proeuropejskich manifestacji na Majdanie w Kijowie. Zwracamy się do wszystkich, aby nasza pamięć o naszej wolności, której 25-lecie będziemy obchodzili w przyszłym roku, była także naszym polskim zobowiązaniem do pamiętania o wolności innych - powiedział prezydent.

 

W odpowiedzi na apel prezydenta świece pamięci w oknach zapalili m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Krystyna Janda czy Artur Siódmiak.

 

 

W piątkowy wieczór na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysła okolicznościowa iluminacja - symbol świecy pamięci na czerwonym tle.

 

Wcześniej w piątek prezydent wręczył 18 działaczom i działaczkom opozycji demokratycznej w PRL Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. 

 

Prezydent zwrócił się także z apelem do mediów o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy na okładkach gazet, na stronach portali internetowych, w oprawie graficznej programów telewizyjnych. (PAP)
 

Poleć znajomemu