Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 19 grudnia 2013

Spotkanie prezydenta z szefem niemieckiego MSZ

  |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Niemiec Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Niemiec Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Niemiec Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Niemiec

O Ukrainie i jej relacjach z UE, a także stosunkach polsko-niemieckich rozmawiali w czwartek po południu prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

 

Jak powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, rozmowa prezydenta Polski i szefa niemieckiej dyplomacji dotyczyła m.in. oceny sytuacji na Ukrainie i perspektywy rozwoju stosunków UE-Ukraina, po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i niepodpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej.

 

Bronisław Komorowski i Frank-Walter Steinmeier rozmawiali także o stosunkach polsko-niemieckich. Ocenili - relacjonował ministra Sokołowski - że stosunki te nigdy w przeszłości nie były tak dobre jak dzisiaj.

 

Steinmeier podczas wtorkowej uroczystości objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych Niemiec zapowiedział, że będzie chciał w Warszawie wspólnie zastanowić się, co można zrobić, by przezwyciężyć "polityczną blokadę w Kijowie".

 

Zobacz także: "Unia musi pozostawić otwarte drzwi dla Ukrainy" Wyjaśnił wówczas, że impulsem do podjęcia decyzji o szybkim przyjeździe do Polski był niedawny wywiad prezydenta Komorowskiego dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w którym polski prezydent postawił Europejczykom kilka pytań dotyczących Ukrainy. Steinmeier dodał, że chodzi o to, czy nie zbagatelizowaliśmy stopnia rozbicia i słabości Ukrainy i czy nie umknęło naszej uwadze, że stawiając Kijów przed decyzją "albo Wschód, albo Zachód" żądamy zbyt wiele.

 

Warszawa jest drugą stolicą, która odwiedza Steinmeier. We wtorek był w Paryżu. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu