Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 grudnia 2013

Jerzy Osiatyński w Radzie Polityki Pieniężnej

Prezydent Bronisław Komorowski powołał do Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzego Osiatyńskiego – Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, byłego ministra finansów.


Jerzy Osiatyński jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dzisiejsza Szkoła Główna Handlowa). W 1989 r. został profesorem nauk ekonomicznych. Od 2007 r. przewodniczy Radzie Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. W latach 1989-91 prof. Jerzy Osiatyński był ministrem kierującym pracami Centralnego Urzędu Planowania. Pełniąc funkcję szefa resortu finansów od 1992 do 1993 r., m.in. wprowadzał podatek od towarów i usług. W 1993 r. został wybrany najlepszym Ministrem Finansów w krajach Centralnej i Wschodniej Europy. Od 2004 do 2006 r. był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 1995-2008 był konsultantem Banku Światowego, UNDP oraz innych organizacji międzynarodowych i pozarządowych w dziedzinie transformacji gospodarczej. W 2010 r. profesor Jerzy Osiatyński został powołany na stanowisko doradcy społecznego Prezydenta Bronisława Komorowskiego.


Prezydent powołał nowego członka Rady Polityki Pieniężnej w związku z październikową rezygnacją z tej funkcji prof. Zyty Gilowskiej.
 

Poleć znajomemu