Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 stycznia 2014

Patronat prezydenta nad obchodami 100-lecia czynu legionowego

  |   Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego

Prezydent Bronisław Komorowski objął patronat nad przypadającymi w tym roku obchodami 100-lecia czynu legionowego, które powinny stać się „wydarzeniem ważnym, dającym szansę na pewną refleksję o stałym polskim problemie, jakim jest albo wybijanie się na wolność, na niepodległość, albo trudne i żmudne zagospodarowywanie tej wolności”.

 

Wolność w zasadzie jest niepodzielna. To jest ta sama wolność, o którą zabiegał marszałek Piłsudski i jego legioniści; to jest ta sama wolność, którą udało się nam odzyskać w 1918 roku; to jest ta sama wolność, którą udało się nam odzyskać 25 lat temu, w 1989 roku. To jest ta sama nasza wolność. Dlatego bardzo się cieszę, że te rocznice trochę się na siebie nakładają: 25. rocznica odzyskania wolności przez nasze pokolenie i rocznica rozpoczęcia trudnej, żmudnej drogi ku wolności 100 lat temu, kiedy Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszała z Oleandrów w Krakowie – powiedział Bronisław Komorowski podczas czwartkowego spotkania dotyczącego obchodów.

 

Jednocześnie 100-lecie czynu legionowego i wyruszenia Pierwszej Kompanii Kadrowej nakłada się na wydarzenie, które będzie ważne w całej Europie – 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. To nie była nasza wojna. To była wojna całej Europy, także Stanów Zjednoczonych, ale jeśli chodzi o nas, Polaków, o Polskę i naszą wolność, była to wojna niesłychanie brzemienna w skutki – mówił prezydent.

 

Jak zaznaczył, będzie to okazja, żeby pokazać, jak ogromne były straty polskie w czasie I wojny światowej, straty w wymiarze materialnym, straszliwe spustoszenia dokonane przez fronty przechodzące przez Polskę w jedną i w drugą stronę; ale również by pokazać ten zupełnie niesłychany poziom dramatu narodowego, jakim było uczestniczenie Polaków w walce bratobójczej w szeregach obcych armii.

 

Ale jednocześnie możemy wydobyć z historii I wojny światowej na naszych ziemiach to wszystko, co sprzyjało odzyskaniu wolności i niepodległości i co ją ostatecznie przyniosło. Tu zresztą jest pewna analogia z wydarzeniami sprzed 25 lat, bo przecież i wtedy wolność została odzyskana dzięki umiejętnemu wykorzystaniu pewnej koniunktury w wymiarze światowym, w którą to koniunkturę wpisały się polskie działania, polska determinacja, polskie pielęgnowane od pokoleń marzenia o wolności i niepodległości – podkreślił prezydent.

 

Najważniejsze wydarzenia rocznicowe odbędą się w Krakowie. 6 sierpnia zaplanowano tam m.in. marsz szlakiem Pierwszej Kadrowej, który wyruszy z ul. Oleandry. W ramach obchodów 100-lecia wymarszu „Kadrówki” planowane jest m.in. wybicie przez Narodowy Bank Polski okolicznościowej monety i wyemitowanie przez Pocztę Polską specjalnego znaczka.

 

Wojewoda małopolski Jerzy Miller przypomniał, że Małopolska jest drugim po Francji obszarem największej koncentracji mogił żołnierzy biorących udział w I wojnie światowej – znajduje się tam około 400 cmentarzy, na których pochowano żołnierzy z całej Europy. W przyszłym roku przypada 100. rocznica jednej z największych bitew I wojny światowej – bitwy pod Gorlicami i z tej okazji planowane jest spotkanie studentów z całej Europy.

 

Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w. Skupiły w sobie oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego. Działały w ramach armii austro-węgierskiej i podlegały dowództwu Landwehry. W szczytowym okresie rozwoju w Legionach służyło ponad 16 000 żołnierzy (jesień 1915 r.).

 

Józef Piłsudski 2 sierpnia 1914 r. uzyskał zgodę austriackich władz wojskowych na mobilizację oddziałów strzeleckich. Wówczas także poinformowano go, że po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie formacje mają działać na kierunku Miechów-Jędrzejów-Kielce. 3 sierpnia 1914 r. w krakowskich Oleandrach zorganizowana została Pierwsza Kompania Kadrowa. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich – organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Pierwsza Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej.

 

Na krótko przed świtem 6 sierpnia 1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego. Na jej czele stał wyznaczony przez Piłsudskiego por. Tadeusz Kasprzycki - oficer Związku Strzeleckiego. 12 sierpnia wkroczyła do Kielc. Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

 

16 sierpnia 1914 r. w Krakowie utworzony został przez wszystkie galicyjskie ugrupowania polityczne Naczelny Komitet Narodowy, będący "najwyższą instancją w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji zbrojnych sił polskich". Pod patronatem Naczelnego Komitetu Narodowego zaczęto tworzyć Legiony Polskie. Pierwsza Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich. Legiony swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu