Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 stycznia 2014

Z Van Rompuyem o zaostrzającym się kryzysie na Ukrainie

  |   Spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z Przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem Spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z Przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę popołudniu w Belwederze z Przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

 

Tematem rozmowy były zaostrzający się kryzys polityczny na Ukrainie i perspektywy jego rozwiązania oraz zaplanowany na 28 stycznia Szczyt UE - Rosja. Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił Przewodniczącego Hermana Van Rompuya na uroczyste obchody Święta Wolności w czerwcu br.

O sytuacji na Ukrainie prezydent rozmawiał z Przewodniczącym Rady Europejskiej też w czwartek. Jak mówił w wywiadzie dla PAP i IAR przedstawił wówczas wnioski z środowych rozmów z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i szefem opozycyjnej partii Udar Witalijem Kliczką.

 

Bronisław Komorowski podkreślał też, że dla niego bardzo istotne jest, że "Unia Europejska ma w tej chwili mocno wbudowane w swoją świadomość przekonanie, że nie można odpuszczać Partnerstwa Wschodniego, że nie można się zgadzać na rozlew krwi, na cofnięcie jeśli chodzi o proces demokratyzacji krajów na wschodzie, w tym Ukrainy, że trzeba reagować na antydemokratyczne praktyki, ale jednocześnie trzeba budować szanse na powstrzymanie dzisiaj ryzyka eskalacji konfliktu i otwierać na przyszłość nowe perspektywy".

 

Poleć znajomemu