Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 stycznia 2014

O polsko-szwajcarskiej przyjaźni i owocach wolności

  |   Uroczysty obiad wydany przez Prezydenta RP z Małżonką z okazji oficjalnej wizyty Prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej Uroczysty obiad wydany przez Prezydenta RP z Małżonką z okazji oficjalnej wizyty Prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej Uroczysty obiad wydany przez Prezydenta RP z Małżonką z okazji oficjalnej wizyty Prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej

Wolność poparta wolą jej utrzymania i dobrego wykorzystania zawsze przynosi dobre owoce - mówił  w poniedziałek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu wydanego przez Prezydenta RP z Małżonką z okazji oficjalnej wizyty Prezydenta Konfederacji  Szwajcarskiej Didiera Burkhaltera i jego Małżonki Sabine Burkhalter.

 

- Wolność i dążenie do wolności jest jednym z fundamentów także i sympatii w Polsce adresowanej do Szwajcarów. Dlatego, że pamiętamy, iż Szwajcaria powstała również z umiłowania wolności, z niezgody na znalezienie się w orbicie wpływów potężniejszych sąsiadów - powiedział Bronisław Komorowski podczas toastu.

 

W jego ocenie, "wolność, jeśli jest poparta wolą jej utrzymania i dobrego wykorzystania, jeśli trafia na okres pokoju, przynosi zawsze dobre owoce". Jak dodał, Polacy w Szwajcarach widzą przykład dobrego wykorzystania wolności i czasu pokoju. Zobacz także: Prezydenci Polski i Szwajcarii zachęcają do współpracy "Polska i Szwajcaria za kontynuowaniem dialogu na Ukrainie"

 

- Jestem pewien, że również te minione 25 lat wolnej Polski to jest dobry okres, który będzie trwał nadal, przynosząc nam to, co nikogo w świecie zachodnim nie dziwi. W Polsce to jest zawsze odkrycie, że praca pokoleń może się nawarstwiać, że może się uzupełniać i że nie musi być zaczynana zawsze od samego początku – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że jest przekonany, iż w następnych etapach i okresach polskiej i szwajcarskiej wolności oba kraje będą coraz bliżej ze sobą współpracować. Prezydent RP wyraził także nadzieję, że w relacjach polsko-szwajcarskich "wszystko będzie szło nadal tak, jak w szwajcarskim zegarku".

 

- Dziękuję Szwajcarii za to, że jest dobrym przykładem właśnie dobrego i efektywnego wykorzystania wolności, bo takie przykłady zachęcają inne narody, które mają jeszcze sporo do nadrobienia, ale są na dobrej drodze - powiedział prezydent Komorowski.

 

Z kolei prezydent Szwajcarii ocenił, że 25. już rocznica wolnych wyborów w Polsce stanowi "nowy rozdział na naszym kontynencie wolności i zarazem demokracji i wspólnej pomyślności".

 

- Nasza wolność jest waszą wolnością, także nasza pomyślność będzie waszą pomyślnością - powiedział prezydent Burkhalter.

Jak podkreślił, w tej chwili następuje nowy wymiar polsko-szwajcarskiej współpracy. - Choć nie sąsiadujemy ze sobą bezpośrednio, to jesteśmy sąsiadami za pośrednictwem Unii Europejskiej. Poprzez porozumienia dwustronne Szwajcaria i Unia Europejska mogą współpracować i to jest epizod naszej wspólnej pomyślności - powiedział Burkhalter.

 

Dodał, że Polska i Szwajcaria mają znacznie więcej wspólnego niż tylko biel i czerwień na flagach narodowych, ale - jak zaznaczył - "ten symbol jest bardzo pięknym znakiem naszej przyjaźni".

 

W uroczystej kolacji uczestniczyli także m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, szef MSZ Radosław Sikorski, ministrowie: nauki - Lena Kolarska-Bobińska, rolnictwa - Stanisław Kalemba, kultury - Bogdan Zdrojewski oraz wicemarszałkowie Sejmu: Jerzy Wenderlich (SLD) i Eugeniusz Grzeszczak (PSL).

 

We wtorek prezydent Szwajcarii odwiedzi Kraków oraz były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu