Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 lutego 2014

Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu

  |   Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu

Z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu wszyscy odwiedzający Pałac Prezydencki mogli obejrzeć historyczny mebel, wnętrza gdzie toczyły się rozmowy i okolicznościową wystawę archiwalnych fotografii z obrad 1989 roku.

 

Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę poświęconą uczestnikom wydarzeń sprzed 25 lat, m.in. czterem późniejszym prezydentom – Wojciechowi Jaruzelskiemu oraz wybranym w wyborach powszechnych: Lechowi Wałęsie, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Lechowi Kaczyńskiemu, a także premierom: Tadeuszowi Mazowieckiemu, Janowi Olszewskiemu, Józefowi Oleksemu, Leszkowi Millerowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz Czesławowi Kiszczakowi desygnowanemu na premiera, który nie zdołał stworzyć rządu. Wystawa oprócz archiwalnych fotografii przybliża wypowiedzi tych polityków związane z wydarzeniami 1989 roku.

 

Odwiedzającym Pałac Prezydencki udostępniono miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką.
 

Sala Kolumnowa (Balowa) to największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu Prezydenckim. Właśnie w tej Sali odbywają się ważne uroczystości, w których bierze udział większa liczba osób. Tu prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, ordery i odznaczenia państwowe.


Sala Kolumnowa była też świadkiem ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Właśnie tu w 1989 r. spotkali się przy Okrągłym Stole przedstawiciele rządu i opozycji. 10 lat później, 12 marca 1999 r. tutaj podpisano akces Polski do NATO, a 23 lipca 2003 r. ratyfikowany został Traktat Akcesyjny do Unii Europejskiej.

 

Obrady Okrągłego Stołu toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r., do negocjacji przystąpili przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Rozmowy odbywały się w kilku miejscach, a rozpoczęły się i zakończyły w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Obrady Okrągłego Stoły zapoczątkowały proces demokratycznych przemian ustrojowych w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej.
 

Ponadto w Pałacu Prezydenckim mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający stolicę będą mogli zwiedzić Salę Chorągwianą, w której wiszą repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.


W Pałacu Prezydenckim będzie można także podziwiać malarstwo Jerzego Nowosielskiego. W sali imienia artysty prezentowanych jest 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry.
 

Ponadto miłośnicy sztuki będą mogli oglądać Galerię Rogalińską przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona.

 

Zobacz także: "Okrągły Stół - ważny etap na drodze do wolności" W czwartek w Pałacu została także zorganizowania debata „Okrągły Stół z perspektywy ćwierćwiecza” w ramach cyklu Idee Nowego Wieku. Spotkanie odbyło się przy historycznym Okrągłym Stole.

Poleć znajomemu