Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 lutego 2014

Obchody 25-lecia Wolności

W 2014 roku przypada 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. To wówczas Polacy w sposób pokojowy i demokratyczny, za pomocą karty wyborczej, pokonali komunizm. Prezydent Bronisław Komorowski 31 sierpnia 2013 r, w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, wystosował apel do wszystkich obywateli, organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji, szkół, ludzi kultury, biznesu o wspólne uczczenie jubileuszu polskiej wolności.


Zobacz także: Zwiedzanie Pałacu w rocznicę Okrągłego Stołu W rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu – 6 lutego, odbędzie się debata w ramach cyklu Idee Nowego Wieku pod tytułem „Okrągły Stół z perspektywy ćwierćwiecza”. Będzie to kontynuacja cyklu spotkań środowisk ideowych reprezentujących pokolenie, które w dorosłe życie weszło po przemianach 1989 roku, realizowanych z inicjatywy i pod patronatem Bronisława Komorowskiego.


W Pałacu Prezydenckim zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona uczestnikom obrad Okrągłego Stołu.

W ramach całorocznych obchodów 25. rocznicy transformacji systemowej planowane są przedsięwzięcia, które będą się odbywać na terenie całego kraju. Uroczystości i liczne inicjatywy obywatelskie będą miały miejsce m.in. w Poznaniu, Płocku, Krakowie, Łodzi, Kaliszu, Opolu, Bydgoszczy, Wrocławiu i w stolicy.

 

Oficjalne obchody Święta Wolności odbędą się w Warszawie 4 czerwca. Centralnym punktem będzie uroczystość z udziałem Pary Prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów. Planowane są również orędzie prezydenta, uroczystość odznaczenia osób, które zagospodarowują polską wolność oraz koncert plenerowy.
 

Kancelaria Prezydenta, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, ogłosiła konkurs Młodzi dla Wolności, aby zachęcić młodych ludzi do poznania najnowszej historii Polski, historii przełomu roku 1989 i przemian wolnościowych, które nastąpiły w ciągu ostatnich 25 lat. 20 grudnia 2013 roku zakończono przyjmowanie zgłoszeń, prezentacje projektów szkół odbędzie się podczas uroczystości w czerwcu. Obecnie zachęcamy do współpracy i włączenia się w wspólne świętowanie 25-lecia polskiej wolności. Wszystkie inicjatywy i przedsięwzięcia można zgłosić pod następującym adresem: http://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/zaprezentuj-swoj-projekt/


Kancelaria Prezydenta RP zaprasza również do występowania o Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności. Zgłaszane przedsięwzięcia mogą odbywać się w 2014 r. na terenie kraju lub za granicą oraz mają nawiązywać do 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce. Wniosek można złożyć elektronicznie, przez wypełnienie formularza na stronie internetowej: https://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/patronat-wniosek/


W roku 2014 przypadają również ważne wydarzenia dla Polski: 15-lecie przystąpienia do NATO i 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej oraz zaplanowana na 27 kwietnia 2014 roku kanonizacja Jana Pawła II. Rocznice te będą także okazją do upamiętnienia działalności i dorobku wielkich Polaków, którzy przyczynili się do zmian ustrojowych i społecznych oraz do podejmowania tematów odwagi i solidarności w życiu obywatelskim.
 

Jedną z inicjatyw upamiętniających 25-lecie wolności jest też inicjatywa Prezydenta RP, aby nadawać autostradom nazwy: Autostrada Wolności i Autostrada Solidarności. Powstające autostrady oprócz tego, że są jednym z najbardziej widocznych znaków postępujących zmian, mają również swoją symbolikę, międzyludzką i historyczną.
 

Poleć znajomemu