Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 lutego 2014

Prezydent: Żegnamy bohatera drogi do wolności

Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego   |   Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Msza żałobna w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana w intencji Zbigniewa Romaszewskiego Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach

Żegnamy jedną z legend polskiej opozycji, jednego z bohaterów polskiej drogi ku wolności - tak o zmarłym Zbigniewie Romaszewskim mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy żałobnej w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana. We mszy wzięła też udział Małżonka Prezydenta RP.

 

- Żegnamy jedną z legend polskiej opozycji demokratycznej lat 70. i polskiego oporu lat 80., lat stanu wojennego, lat zmagań solidarnościowych. Żegnamy jednego z bohaterów polskiej drogi ku wolności - podkreślił prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że po 25 latach polskiej wolności "widać, jak ważne były zachowania, wskazania, pewne przesłania ludzi tak wybitnych, że możemy ich nazwać i legendami, i autorytetami tego początku marszu ku wolności".

 

- Dzisiaj, kiedy ze ściśniętym sercem oglądamy sceny dramatu narodowego na Ukrainie myślę, że wielu z nas myśli i czuje, że przypadł nam - Polsce - lepszy kawałek losu. Że ten dobry los, który nam przydzielił Pan Historii, jednak jest losem, który także i my współtworzyliśmy, korzystając z mądrości, korzystając z autorytetów takich ludzi jak Zbyszek Romaszewski - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że Romaszewski miał ogromne zasługi w kształtowaniu postaw wrażliwości dla praw człowieka, praw obywatelskich. - Jestem przekonany, że każdy z nas i w modlitwie, i w myśli gdzieś ma to samo poczucie wdzięczności i tę głęboką potrzebę powiedzenia głośno, jak najgłośniej, że Zbigniew Romaszewski dobrze zasłużył się Polsce - zaznaczył prezydent.

 

 

Zobacz także: Prezydent wspomina śp. Zbigniewa Romaszewskiego We mszy świętej oprócz najbliższej rodziny uczestniczyli też  m.in. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, doradcy prezydenta Jan Lityński i Henryk Wujec, premier Donald Tusk, ministrowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, posłowie i senatorowie. 

 

Mszy żałobnej przewodniczył bp Rafał Markowski; homilię wygłosił ks. prałat Jan Sikorski.  -  Zbigniew Romaszewski był człowiekiem o wrażliwym, patriotycznym sercu; miał społecznikowskie, chrześcijańskie zacięcie - powiedział ks. prałat Sikorski. Przypomniał biografię Romaszewskiego, mówił m.in. o jego działalności w KOR i pomocy, jakiej udzielał robotnikom.

 

Ks. Sikorski zaznaczył, że życiorys Romaszewskiego świadczy o "wrażliwości jego patriotycznego serca". - Jak u wielu Polaków żywo zarezonowało na piękną i chrześcijańską treść słowa solidarność, pobudzając ciemne siły do histerycznych reakcji - podkreślił. Mówił też o "społecznikowskim, chrześcijańskim zacięciu" Romaszewskiego. Zwrócił uwagę na jego "ciepłą, życzliwą postawę wobec uwięzionych, cierpiących, prześladowanych dla sprawiedliwości".

 

Pogrzeb miał charakter państwowy; trumna została przykryta biało-czerwoną flagą.

 

Po mszy św. trumna z ciałem Zbigniewa Romaszewskiego spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Odbył się ceremoniał wojskowy, m.in. salwa honorowa.  W imieniu prezydenta w pogrzebie uczestniczył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu