Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 23 lutego 2014

"Trzeba dbać o jakość wyborów na Ukrainie"

  |   Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że najważniejsze obecnie kwestie to: perspektywa budowy państwa obywatelskiego na Ukrainie;  potrzeba umocnienia braterstwa polsko-ukraińskiego; potrzeba zbudowania głębokiej wiary i woli na rzecz trudnej proeuropejskiej reformy na Ukrainie, łącznie z reformami niesłychanie trudnymi, bardzo politycznie ryzykownymi; dbanie o to, aby wybory na Ukrainie były rzeczą świętą, nieskalaną.

 

W niedzielę w Belwederze Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy. W spotkaniu wzięli też udział  Szef KPRP Jacek Michałowski, ministrowie Irena Wóycicka i Jaromir Sokołowski oraz doradcy Jan Lityński i Henryk Wujec.

 

Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wspierać siły demokratyczne na Ukrainie w okresie przedwyborczym i wyborów oraz szczególnie dbać o jakość wyborów demokratycznych na Ukrainie - uważa Prezydent RP.

 

- Nie może być tak, że pilnujemy wyborów tylko wtedy, jeżeli się boimy, że mogą one wypaść na rzecz naszych niekoniecznie przyjaciół. Okazujemy się demokratami, jeśli te wybory sprawdzamy i pilnujemy, żeby ktoś nie uległ rewolucyjnym emocjom nad urną wtedy, kiedy nasi przyjaciele mają szansę wygrać. Chcielibyśmy bardzo, żeby to był wynik niekwestionowany przez nikogo - powiedział prezydent.
 

 Prezydent wskazywał, że dziś możemy myśleć, jak zagospodarować - z myślą o przyszłości -zwycięstwo wielkiej siły na Ukrainie, która miała odwagę w tak zdeterminowany sposób opowiedzieć się za kursem prozachodnim. Jak dodał, trzeba zbierać w dalszym ciągu ambitne zamysły, które by wiązały społeczeństwo ukraińskie, naród ukraiński z Polakami, Polaków z Ukrainą z myślą o budowaniu lepszego obywatelskiego państwa na Ukrainie, a także z myślą o budowaniu jeszcze lepszych relacji polsko-ukraińskich w przyszłości.
 

- Zwycięstwo Majdanu to nie jest koniec, to jest początek najcięższej, najtrudniejszej walki z najbardziej bezwzględnym i najtrudniejszym przeciwnikiem jakiego ma Ukraina. To są różne słabości wewnętrzne i słabość gospodarki - powiedział Bronisław Komorowski.
 

 

Prezydent podkreślał, że Polska ma do przekazania ogromną ilość doświadczeń. - Tajemnicą sukcesu przebudowy politycznej, mentalnej, ale i gospodarczej w Polsce była reforma samorządowa - przekonywał.
 

Zwracał uwagę, że reforma samorządowa to warunek sukcesu Ukrainy. - Trzeba zbudować na Ukrainie wiedzę na temat dobrodziejstw, jakie spowodowała reforma samorządowa w Polsce, trzeba zbudować akceptację dla trudnej zmiany w sposobie myślenia o sobie samym, o własnym kraju, który warto oddać w większym stopniu obywatelom - powiedział.
 

Kolejnym źródłem polskiego sukcesu - jest w ocenie prezydenta - demokratyczny biznes to znaczy mały i średni biznes. - Sukcesem polskiej gospodarki jest to, że się rozwija, będzie się rozwijał w przyszłości mały i średni biznes. Tędy wiedzie droga do demokratyzacji stosunków w obszarze ekonomicznym. Tędy wiedzie też droga do unarodowienia gospodarki i do sukcesu ekonomicznego odczuwanego przez przeciętnego obywatela - mówił.

 

Poleć znajomemu