Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 marca 2014

Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  |   Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Budynek Ministerstwa Sprawiedliwości. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Budynek Ministerstwa Sprawiedliwości. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Budynek Ministerstwa Sprawiedliwości. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Jerzego Ślaskiego. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Jerzego Ślaskiego. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Adama Boryczki. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Adama Boryczki. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Adama Boryczki. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Nieznanego Żołnierza. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Nieznanego Żołnierza. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Nieznanego Żołnierza. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Nieznanego Żołnierza. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grób Nieznanego Żołnierza. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej. Wieńce od Prezydenta RP z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w miejscach pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego złożone zostały wieńce.

 

W piątek Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak złożył wieniec pod tablicą na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Po południu minister Klimczak odwiedził kwaterę „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie również złożył wieniec w imieniu Bronisława Komorowskiego. Zobacz także: Prezydent: To początek upamiętnienia bohaterów Ostatni komendanci, ostatni żołnierze. 1951-1963

 

W sobotę rano wieńce od Prezydenta RP zostały złożone na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - na grobach Jerzego Ślaskiego i Adama Boryczki. W imieniu Bronisława Komorowskiego wieńce złożył Waldemar Strzałkowski z Kancelarii Prezydenta.


Jerzy Ślaski, były żołnierz Armii Krajowej i WiN-u, uczestnik słynnego rozbicia więzienia UB w Puławach, który jednocześnie był kadetem. Po wojnie był redaktorem naczelnym „WTK” (1958-1970), „Słowa Powszechnego” (1980-1981) oraz „Polski Zbrojnej” (1990-1992) i (1992-1994), członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa od 1992 roku. Był wieloletnim członkiem władz naczelnych Stowarzyszenia PAX oraz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Autor m.in. takich publikacji jak „Polska Walcząca (1939-1945)” oraz „Żołnierze Wyklęci”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1994 r. za udział w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2008 r. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej przyznaje nagrodę im. Jerzego Ślaskiego.


Adam Boryczka, cichociemny, oficer Armii Krajowej i WiN, był dowódcą ojca prezydenta, Zygmunta Komorowskiego w 6. Wileńskiej Brygadzie AK. Był kurierem WiN, wielokrotnie dostarczającym pieniądze i rozkazy dla antykomunistycznego podziemia w całym kraju. Boryczkę aresztowano w 1954 r., a rok później został skazany na trzykrotną karę śmierci, którą zamieniono na dożywotnie więzienie. Ostatecznie jako jeden z ostatnich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odzyskał wolność dopiero w 1967 r.


Przed południem Zastępca Szefa Gabinetu Prezydenta Sylwia Remiszewska złożyła wieniec od Prezydenta RP przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych. Wieńce i wiązanki złożyli też przedstawiciele  Sejmu i Senatu, Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, harcerzy.

 

Natomiast w południe wieniec w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego pod tablicą na murze Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej złożył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński.

Poleć znajomemu