Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 marca 2014

Rozmowy z Turczynowem i Van Rompuy'em o Ukrainie

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski przeprowadził w sobotę rozmowę telefoniczną z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

 

Prezydent Komorowski zapewnił Turczynowa o polskim wsparciu i solidarności z Ukrainą w obliczu rosnącej presji rosyjskiej na Krymie. Bronisław Komorowski potępił też próby destabilizacji sytuacji politycznej na Ukrainie i wyraził jednoznaczne wsparcie dla ukraińskich starań o utrzymanie integralności terytorialnej. Ostatnie wydarzenia stanowią - w opinii prezydenta - zagrożenie dla stabilności w całym regionie.

 

Bronisław Komorowski wyraził równocześnie uznanie "dla powściągliwości ukraińskich władz, niedających się sprowokować do konfrontacji zbrojnej na Krymie".

 

Prezydent zadeklarował "dalsze polskie zaangażowanie i pomoc dla Ukrainy na jej drodze do integracji ze światem zachodnim". Prezydent zaproponował też wznowienie współpracy prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego z sekretariatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Propozycja została przyjęta. Zobacz także: "Chcemy mądrze pomagać w procesie zmian na Ukrainie" Szef BBN o sytuacji na Krymie

 

Ołeksandr Turczynow podziękował Polsce za wsparcie okazywane Ukrainie i pomoc deklarowaną nowym ukraińskim władzom.

 

Prezydent przeprowadził także rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em w związku z zaognieniem sytuacji na Krymie.


Wyrażając głębokie zaniepokojenie rosyjskimi działaniami wobec Ukrainy mającymi na celu zdestabilizowanie sytuacji politycznej w tym kraju, prezydent Komorowski zaapelował o spójne, solidarne i stanowcze stanowisko Unii Europejskiej, podkreślające konieczność zachowania ukraińskiej suwerenności i nienaruszalności terytorialnej.


Prezydent RP zaapelował równocześnie o przygotowanie jak najszybciej unijnego pakietu pomocowego dla Ukrainy. (PAP, inf. własna)
 

 

Poleć znajomemu